PolskaAbp Życiński o postulatach przywrócenia kary śmierci

Abp Życiński o postulatach przywrócenia kary śmierci

Arcybiskup Józef Życiński skrytykował pojawiające się postulaty przywrócenia kary śmierci. O bezwarunkowym szacunku dla życia i trosce o godność człowieka metropolita lubelski mówił w Czernicy do lubelskich pielgrzymów.

12.08.2006 | aktual.: 12.08.2006 16:23

Arcybiskup radził pielgrzymom, by chrześcijańskiej postawy uczyli się od Marii, w której duchowości mogą odnaleźć połączenie pewnego twardego stylu z wielką wrażliwością i delikatnością. Zastrzegł, że nie jest to łatwe zadanie w świecie, gdzie najczęściej ukazuje się dwa modele do naśladowania - albo tak zwany "styl mięczaka", który żyje filozofią luzu, albo "styl twardziela", który nie potrafi niczym się wzruszyć i zrozumieć cudzych cierpień.

Metropolita zauważył, że "styl twardzieli" ukazuje się czasem jako wyraz zasad i wierności wierze chrześcijańskiej, "na przykład kiedy w ostatnich polskich dyskusjach pojawiają się propozycje, by przywrócić karę śmierci. Jest to styl, w którym stawia się ostro: ktoś nie potrafi stanąć na wysokości zadania, wykluczyć go z ludzkiej społeczności - zauważył abp Życiński.

Przypomniał, jak do tego problemu podchodził Jan Paweł II. Ojciec Święty w encyklice "Evangelium vitae", pisząc o karach, które są nieuniknione w ludzkiej społeczności, podkreśla, że nie powinny sięgać do najwyższego wymiaru, do odebrania życia przestępcy, poza przypadkiem absolutnej konieczności. W sytuacjach skrajnie desperackich, gdy istnieje absolutna pewność, że nic się nie da uratować, Ojciec Święty ją dopuszcza, o pozostałych sytuacjach pisze: "dzisiaj jednak dzięki coraz lepszej organizacji instytucji penitencjarnych, takie skrajne przypadki są bardzo rzadkie, a być może już nie zdarzają się wcale" - mówił do pielgrzymów arycybiskup Życiński.

Czarnca to jeden z ostatnich przystanków na szlaku lubelskiej pielgrzymki. Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 14 sierpnia, po dwunastu dniach marszu.

Zobacz także
Komentarze (0)