Trwa ładowanie...
d27dbku

Abp Gądecki przeprasza za zgorszenie w sprawie abp. Paetza

W niedzielę w kościołach Archidiecezji Poznańskiej zostanie odczytany list pasterski na adwent 2019 r. "Czuję się w obowiązku powiedzieć: przepraszam" - brzmią słowa skierowane do wiernych przez Stanisława Gądeckiego, arcybiskupa metropolitę poznańskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Arcybiskup Stanisław Gądecki.
Arcybiskup Stanisław Gądecki. (ons)
d27dbku

Abp Juliusz Paetz zmarł w połowie listopada w wieku 84 lat. Hierarcha był oskarżany o molestowanie seksualne kleryków i księży. Decyzją władz kościelnych miał m.in. zakaz głoszenia kazań. Kiedy pojawiły się doniesienia o możliwości pochowania go w katedrze poznańskiej, wielu komentatorów krytykowało takie rozwiązanie.

Teraz w liście pasterskim na adwent 2019 roku głos w sprawie ponownie zabrał abp Stanisław Gądecki. "Jak wszystkim wiadomo, dnia 15 listopada zmarł metropolita poznański arcybiskup senior Juliusz Paetz, oskarżany o molestowanie kleryków. Wyniki dochodzenia przeprowadzonego przez Stolicę Apostolską w tej materii nie zostały podane do publicznej wiadomości, zaś ksiądz arcybiskup był przekonany o swojej niewinności i nie wyraził publicznie skruchy, choć złożył rezygnację z urzędu" - czytamy w liście.

d27dbku

Gądecki zaznaczył, że instytucją właściwą do przeprowadzenia procesu i wydawania wyroków w odniesieniu do biskupów nie są inni biskupi, lecz Stolica Apostolska.

"Mimo to czuję się w obowiązku powiedzieć: przepraszam. Przepraszam za zgorszenie, jakie miało miejsce w archidiecezji. Z głębi serca przepraszam osoby, które czują się skrzywdzone" - napisał Gądecki.

Patryk Jaki obronił doktorat. Neumann: pogratuluję mu, jak przeprosi

"Wszystkich wiernych proszę, aby modlili się w intencji przebłagania za grzechy oraz za naszą wspólnotę diecezjalną, aby – zjednoczona w Duchu Świętym – mogła promieniować świadectwem chrześcijańskiego życia i apostolską gorliwością" - zaapelował.

d27dbku

Przypomnijmy, że ostatecznie liturgia pogrzebowa abp. Paetza miała charakter ściśle prywatny. Były duchowny został pochowany na cmentarzu parafialnym, gdzie spoczywają członkowie jego rodziny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d27dbku

Podziel się opinią

Share

d27dbku

d27dbku
Więcej tematów