Trwa ładowanie...

Aborcja w Polsce pod lupą PE. Mocne słowa Mazurek

Aborcja w Polsce to od miesiąca temat zapalny. Teraz sprawa trafiła pod lupę Parlamentu Europejskiego, który zajmuje się rezolucją złożoną przez cztery ugrupowania. W obronie wyroku TK ws. aborcji wystąpiła Beata Mazurek.

Aborcja w Polsce pod lupą PE. Mocne słowa MazurekAborcja w Polsce pod lupą PE. Mocne słowa MazurekŹródło: PAP/EPA, fot: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET, OLIVIER HOSLET
d3c0hg3
d3c0hg3

Aborcja w Polsce to od 22 października temat, który budzi ogrom skrajnych emocji. Wszystko za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że aborcja ze względu na wady płodu jest sprzeczna z polską ustawą zasadniczą.

Aborcja w Polsce przed PE. "Najważniejszą wartością jest życie"

Teraz sprawa aborcji w Polsce trafiła do Parlamentu Europejskiego, który zajmuje się rezolucją ws. "faktycznego zakazu prawa do aborcji w Polsce".

W obronie wyroku Trybunału Konstytucyjnego wystąpiła w PE m.in. Beata Mazurek z PiS. - Prawo do życia to jedno z fundamentalnych praw obywatelskich; w tej izbie dużo się mówi o obronie wartości, o obronie praw podstawowych; najważniejszą wartością jest życie - tłumaczyła Mazurek.

Strajk Kobiet. Wiceminister Sellin "zmienił nazwę" protestów

Jak zaznaczyła, europarlamentarzyści mają szansę na to, by stanąć po stronie życia. - Dziś staniejmy w jego obronie, obronie tych, którzy sami bronić się nie mogą. O naszym człowieczeństwie świadczy przede wszystkim to, jak dbamy o nasze społeczeństwo (...). Człowiek jest człowiekiem i nie zmienia to faktu, czy ma 80, 50, czy 15 lat, bądź szykuje się do przyjścia na świat - dodała Beata Mazurek podczas debaty w PE.

d3c0hg3

Wtórowała jej europosłanka Jadwiga Wiśniewska (PiS), która stwierdziła, że kwestia regulacji ws. aborcji nie leży w kompetencjach PE. - Dyskutujmy na podstawie faktów, a nie w oparciu o imaginacje. Patrząc zaś na sprawę z perspektywy unijnej po raz kolejny Parlament Europejski, który nawołuje do przestrzegania praworządności, tę praworządność łamie - mówiła Wiśniewska.

Aborcja w Polsce pod lupą PE. "To ważny moment dla Polek"

Odmiennego zdania był europoseł Robert Biedroń - lider Wiosny. - Rezolucja wzywa inne kraje członkowskie do współpracy, jeśli chodzi o pomoc - konkretną, realną - Polkom, gdy będą potrzebowały skorzystać z prawa do przerywania ciąży. Piekło kobiet, które trwa w Polsce, jest przyjmowane tutaj z wielkim zdziwieniem, z wielkim oburzeniem - mówił przed Parlamentem Europejskim.

Biedroń podkreślił, że rezolucja PE może być przełomowa, a wszystko to ze względu na podpisanie się pod nią grup, które dotychczas były uważane za konserwatywne. - Chciałbym podziękować EPL, europosłom z PO i PSL, że są z nami po tej demokratycznej stronie, po stronie kobiet. To ważny moment dla milionów Polek - mówił lider Wiosny.

Aborcja w Polsce. Przed PE manifestacja kobiet

Głosowanie nad rezolucją odbędzie się w czwartek 26 listopada. Już w środę, jeszcze przed rozpoczęciem debaty w PE, przed siedzibą parlamentu w Brukseli odbył się happening "Nieme szaty królowej".

d3c0hg3

W akcji udział wzięło 10 kobiet, które ubrane były w białe szaty. Jak przekazały mediom, w ten sposób osoby z różnych warstw społecznych chcą wyrazić swój sprzeciw wobec "zamachu na ich wolność".

Zdjęcia z happeningu trafiły do sieci. "Strajk Kobiet dziś przed Europarlamentem. Manifestacja przed debatą o polskim prawie aborcyjnym na sesji plenarnej PE w Brukseli" - napisała dziennikarka Dorota Bawolek na Twitterze.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3c0hg3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c0hg3
Więcej tematów