PolitykaAborcja w Polsce. Krzysztof Bosak: "Jesteśmy w stanie zapewnić dzieciom śmierć bez bólu"

Aborcja w Polsce. Krzysztof Bosak: "Jesteśmy w stanie zapewnić dzieciom śmierć bez bólu"

Aborcja w Polsce. - Są dzieci niezdolne do życia i takie dzieci - zgodnie z Kartą Praw Pacjenta - mają prawo do godnej śmierci. To prawo do śmierci bez bólu i śmierci w obecności bliskich, gdzie uszanowana jest godność człowieka - powiedział lider Konfederacji Krzysztof Bosak.

Krzysztof Bosak jest za zakazem tzw. aborcji eugenicznej.
Krzysztof Bosak jest za zakazem tzw. aborcji eugenicznej.
Źródło zdjęć: © PAP | PAP
Michał Wróblewski

- Są dzieci niezdolne do życia i wówczas wchodzi w grę kwestia praw pacjenta. Tu chodzi o śmierć bez bólu w obecności bliskich. Są w Polsce rozwinięte hospicja perinatalne, które zajmują się przygotowaniem rodziców na śmierć dziecka, jak to dziecko pożegnać, jak przeżyć żałobę, jak sprawić, żeby ta śmierć dziecka była humanitarna - przekonywał w Radiu ZET Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Poseł był pytany w programie "Gość Radia ZET", czy zamierza przeprosić za swoje słowa z piątku, które odbiły się szerokim echem w mediach społecznościowych. Krzysztof Bosak podczas wiecu przed Trybunałem Konstytucyjnym powiedział: - Jeżeli jakieś dziecko jest rzeczywiście z tak poważną wadą, że umrze w trakcie porodu lub tuż po porodzie, no to po prostu umrze. To jest proces naturalny.

- Czy pan za te słowa przeprosi? - dopytywała Bosaka prowadząca program Joanna Komolka.

Polityk odpowiedział: - Ważne jest to, co ja powiedziałem. Nie rozumiem, dlaczego Pani o to pyta. Jeszcze raz powtórzę, że są przypadki dzieci niezdolnych do przeżycia. Pytanie jest w jaki sposób sprawić, i dla rodziców i dla dzieci, żeby to pożegnanie było godne - odpowiedział Krzysztof Bosak.

Aborcja w Polsce. TK zakazuje ważnej przesłanki

Zapytany o stanowisko aktywistki Kai Godek, która w Radiu ZET powiedziała, że jej zdaniem dopuszczalność aborcji w przypadku dziecka pochodzącego z gwałtu powinna być zakazana, polityk odpowiedział: - To jest niepotrzebne rozszerzanie na kolejny kontrowersyjny temat. Powinniśmy się skupić na działaniach w parlamencie, jak wesprzeć tych, którzy mają dzieci niepełnosprawne, a nie otwierać kolejne pole do kontrowersyjnej debaty.

Po decyzji Trybunału w wielu miastach wybuchły protesty. Manifestacje zorganizowano m.in. w Warszawie, w Szczecinie, w Łodzi, we Wrocławiu i Poznaniu. Kolejne demonstracje odbywają się w sobotę.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1058)