Trwa ładowanie...

Aborcja. Rzecznik Praw Dziecka o orzeczeniu TK

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że aborcja w przypadku wykrycia poważnych wad płodu jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Choć decyzja wywołała potężną falę oburzenia społecznego to nie brakuje również jej zwolenników. Jednym z nich jest Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Share
Aborcja. Rzecznik Praw Dziecka o orzeczeniu TKAborcja. Rzecznik Praw Dziecka o orzeczeniu TKŹródło: PAP, fot: Mikołaj Pawlak
d49wndn

Mikołaj Pawlak w piątek rano był gościem Polskiego Radia. Rzecznik Praw Dziecka stwierdził, że czwartkowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przerywania ciąży w przypadku poważnych wad płodu wykrytych w badaniach prenatalnych, jest najważniejszym orzeczeniem w historii. TK uznał tzw. "aborcję eugeniczną" za niezgodną z konstytucją.

Aborcja. Mikołaj Pawlak zadowolony

Pawlak stwierdził, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego budzi jego zadowolenie. - Nie może być mowy o jakichkolwiek innych prawach, jeżeli nie mamy zapewnionego prawa do życia - powiedział w rozmowie z PR. - Jestem zadowolony z tego, że faktycznie chronimy życie - dodał.

Rzecznik Praw Dziecka mówił również o konieczności zapewnienia godnych warunków życia dzieciom, które urodzą się z wadami wrodzonymi. - Musimy chronić teraz to życie, które często będzie nie pełnosprawne. Te dzieci będą się rodziły z dolegliwościami różnymi. Musimy cały system zmodernizować i unowocześniać, żeby wypełniać kolejne normy konwencyjne. Konwencja o prawach dzieci, prawo do rehabilitacji, prawo do godnego życia na tyle, na ile można tym dzieciom, tym rodzinom, tym mamom zapewnić - mówił Pawlak.

Stadion Narodowy szpitalem. Marek Balicki: To dobra decyzja

Aborcja. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wywołało burzę

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że aborcja ze względu na wady płodu jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Decyzja TK wywołała potężne oburzenie dużej części społeczeństwa. Na ulice Warszawy wyszły tłumy ludzi. Ludzie protestowali przed siedzibą TK, Sejmem oraz siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej. Następnie demonstracja przemieściła się na Żoliborz. W okolicach domu Jarosława Kaczyńskiego interweniowała policja, która użyła przeciwko protestującym gazu łzawiącego.

d49wndn

Źródło: IAR

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d49wndn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49wndn
d49wndn
Więcej tematów