Polska"Abonament rtv powinien być"

"Abonament rtv powinien być"

Media publiczne albo śmierć - w ten sposób
przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danuta
Waniek sparafrazowała znaną wypowiedź Jana Rokity
(PO), odnosząc się do pomysłów zmian na rynku mediów, m.in.
likwidacji abonamentu i możliwości prywatyzacji TVP. Zdaniem Waniek, abonament powinien być płacony tak jak
dotychczas.

13.09.2004 | aktual.: 13.09.2004 16:22

O projekcie takich zamian, nad którym pracują niezależni eksperci pod patronatem Rokity, napisała poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Kto waży się dokonać zamachu na Polskie Radio i na polską telewizję bierze na siebie historyczną odpowiedzialność za pozbawienie Polek i Polaków ważącego elementu naszej tożsamości narodowej. Jan Maria Rokita powiedział swego czasu "Nicea albo śmierć". Ja dzisiaj powtarzam: media publiczne albo śmierć - powiedziała Waniek podczas V Konferencji Mediów Publicznych w Krakowie.

Uczestniczący w konferencji przedstawiciele TVP, rozgłośni radia publicznego i eksperci nagrodzili szefową KRRiT brawami. Waniek podkreśliła, że spory wokół mediów publicznych trwają od dawna. Mimo starań i deklaracji pojawiają się wyraźne akcenty polityczne, czasem wręcz o charakterze odwetowym, jak w kilku słynnych wywiadach, gdzie mówiono nam, którzy dziennikarze i dlaczego są lepsi - powiedziała przewodnicząca KRRiT.

Zdaniem Waniek, abonament powinien być płacony tak jak dotychczas, choć w przepisach powinny znaleźć się bardziej precyzyjne zapisy dotyczące osób prawnych, które są mniej niż zwykli obywatele zdyscyplinowani w regulowaniu opłat.

"Rzeczpospolita" napisała, że niezależni eksperci pod patronatem jednego z liderów Platformy Obywatelskiej pracują nad projektem, który może zmienić polski rynek medialny. W dokumencie mowa m.in. o powołaniu Fundacji Misji Publicznej, która miałaby zajmować się finansowaniem tzw. programów misyjnych, a ich realizowanie odbywałoby się w drodze przetargów. Wśród pomysłów są także likwidacja abonamentu oraz możliwość prywatyzacji TVP.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)