Abiy Ahmed Ali z Pokojową Nagrodą Nobla. Sprawdź, czym dokładnie jest to wyróżnienie i kim są polscy nobliści
Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Zobacz, w jakich kategoriach przyznawane jest wyróżnienie oraz kim są polscy nobliści.
Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał Abiy Ahmed Ali, premier Etiopii. Doceniono go za zainicjowanie zakończenia konfliktu pomiędzy Etiopią a Erytreą, która trwała przeszło dwie dekady.
- W Etiopii pozostało jeszcze wiele pracy, jednak laureat zainicjował ważne reformy, które dają obywatelom nadzieję na lepsze życie i lepszą przyszłość. Jako premier starał się promować pojednanie, solidarność i sprawiedliwość społeczną - podkreślił komitet.
Kim jest Abiy Ahmed Ali? Założył Agencję Informacji i Bezpieczeństwa. W latach 2014–2015 pełnił funkcję ministra nauki i technologii. 22 lutego 2018 objął stanowisko przewodniczącego Demokratycznej Organizacji Ludu Oromskiego, a 27 lutego 2018 stanął na czele Etiopskiego Ludowo-Rewolucyjnego Frontu Demokratycznego.
Jest przedstawicielem oromów, pochodzi z mieszanej rodziny muzułmańsko-chrześcijańskiej, sam jest pobożnym zielonoświątkowcem.
Przypominamy, że Nagroda Nobla jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia literackie, naukowe lub mające dużą wartość dla społeczeństwa. Ustanowienie nagrody było ostatnią wolą szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu, Alfreda Nobla. Uroczystość wręczenia tej nagrody po raz pierwszy odbyła się w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w 1901 roku. Trzeba zaznaczyć, że każdy laureat otrzymuje złoty medal, dyplom honorowy oraz znaczącą kwotę pieniężną, która umożliwi dalszą kontynuację badań lub pracy, bez obawy o fundusze.
Nagroda Nobla – w jakich dziedzinach jest przyznawana?
Corocznie przyznawane są następujące Nagrody Nobla:
- z fizyki, za "najważniejsze odkrycie lub wynalazek w dziedzinie fizyki"
- z chemii, za "najważniejsze odkrycie lub postęp w dziedzinie chemii"
- z fizjologii lub medycyny, za "najważniejsze odkrycie w dziedzinie fizjologii lub medycyny"
- literatury, za "wybitną pracę na rzecz idealistycznych tendencji"
- ekonomii (nagroda przyznawana od 1968 roku)
- Pokojowa Nagroda Nobla, za "najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji lub redukcji stałych armii oraz za udział i promocję stowarzyszeń pokojowych"
Nobliści 2019 - kim są tegoroczni laureaci?
Uroczystość wręczenia Nagród Nobla 2019 rozpoczęła się w poniedziałek. Tego dnia w dziedzinie fizjologii i medycyny uhonorowano 3 naukowców: Brytyjczyka Petera J. Ratcliffe'a oraz dwóch Amerykanów – Williama G. Kaelina Jr i Gregga L. Semenzę.
We wtorek przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Otrzymali ją James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz za odkrycie egzoplanet i wytłumaczenie ewolucji kosmosu.
W środę ogłoszono laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Zostali nimi: Amerykanin John B. Goodenough, Brytyjczyk M. Stanley Whittingham i Japończyk Akira Yoshino za prace nad baterią litowo-jonową.
W czwartek Nobel z dziedziny literatury trafił do Olgi Tokarczuk. Polska pisarka dostała laur za rok 2018, kiedy zrezygnowano z przyznawania nobla. Nagrodę za rok 2019 otrzymał natomiast Austriak Peter Handke.
Polscy laureaci Nagrody Nobla
- Maria Skłodowska Currie (dwukrotna laureatka, w 1903 roku otrzymała wspólną nagrodę z mężem Piotrem z fizyki, a w 1911 została również noblistką z chemii)
- Henryk Sienkiewicz (literacki Nobel przyznany w 1905 roku)
- Władysław Reymont (literacki Nobel przyznany w 1924 roku)
- Czesław Miłosz (literacki Nobel przyznany w 1980 roku)
- Lech Wałęsa (Pokojowa Nagroda Nobla przyznana w 1983)
- Józef Rotblat (Pokojowa Nagroda Nobla przyznana w 1995)
- Wisława Szymborska (literacki Nobel przyznany w 1980 roku)
- Olga Tokarczuk (literacki Nobel przyznany w 2019 roku)
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl