95% Polaków rozlicza się według najniższej stawki
95% podatników rozliczyła swoje dochody za rok 2001 według 19-procentowego progu podatkowego - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej.
Próg 30-procentowy dotyczył tylko 4% podatników, a najwyższa 40-procentowa stawka zaledwie 0,3%. Po uwzględnieniu wszelkich ulg i odpisów prawie co trzeci podatnik (31%) nie musiał dopłacać, ale też nie otrzymał zwrotu podatku, tzn. zaliczki pokrywały się z podatkiem rocznym. Większość (60%) oczekuje zwrotu pieniędzy, a tylko nieliczni (5%) musieli fiskusowi dopłacić.
61% podatników rozliczyło się z urzędem skarbowym samodzielnie, bez pośrednictwa zakładu pracy lub ZUS.
W porównaniu z rokiem ubiegłym mniej ankietowanych (spadek z 56% do 48%) miało problemy z wypełnieniem formularza podatkowego, ale co drugi z nich (50%) uznał, że stopień trudności w wypełnianiu PIT-u nie zmienił się. Mimo to, tylko 27% podatników rozliczających się indywidualnie wypełniło swoje zeznanie podatkowe bez niczyjej pomocy. 25% podatników powierzyło to zadanie komuś z najbliższej rodziny, a niemal połowa (48%) skorzystała z pomocy osób obcych, w tym fachowców w dziedzinie doradztwa podatkowego.
Z sondażu CBOS wynika, że ponad połowa podatników (59%) skorzystała z różnego rodzaju ulg i odpisów podatkowych. Nadal najpopularniejsze są odpisy z wydatków na remonty i modernizację mieszkań. Z tej formy rozliczenia skorzystało 69%.
W porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła liczba odpisów (z 20% do 26%) związanych z odpłatnymi świadczeniami zdrowotnymi, natomiast zmalały odpisy wydatków na kształcenie dzieci (z 25% do 20%) i dorosłych (z 17% do 10%).
Spośród ankietowanych większość (65%) uważa, że podatki powinny być trochę niższe, ale bez ulg i odpisów. Zasada, aby podatki były trochę wyższe, ale za to z większą możliwością odpisów ma 13% zwolenników. 22% Polaków nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie.
Badanie przeprowadzono w dniach 10-14 maja tego roku na reprezentatywnej 1047 osobowej wybranej grupie dorosłych Polaków. (miz)