Trwa ładowanie...
14-09-2014 15:52

930 obywateli Francji wyjechało, by przyłączyć się do Państwa Islamskiego

Już 930 obywateli Francji wyjechało z kraju, by przyłączyć się do dżihadystycznego ugrupowania Państwo Islamskie (IS) w Iraku i Syrii - poinformował minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve, cytowany w niedzielę przez tygodnik "Le Journal du Dimanche".

930 obywateli Francji wyjechało, by przyłączyć się do Państwa IslamskiegoŹródło: PAP, fot: Wiktor Dąbkowski
d2o04e4
d2o04e4

"Z danych resortu wynika, że obecnie w obu tych krajach przebywa 350 osób z Francji, w tym 60 kobiet, a ogółem 36 osób zginęło" - powiedział Cazeneuve w wywiadzie, zamieszczonym w najnowszym wydaniu gazety.

W kwietniu władze Francji ogłosiły podjęcie walki z wyjazdami do Syrii młodych ludzi, będących potencjalnymi dżihadystami, m.in. przez zachęcanie rodziców, by zawiadamiali policję, jeśli mają wątpliwości co do zamiarów swych wyjeżdżających dzieci.

- Dotychczas wpłynęły doniesienia o "350 osobach, w tym o 80 nieletnich i 150 kobietach", a podróż na obszary objęte konfliktami uniemożliwiono co najmniej 70 osobom - powiedział Cazeneuve.

Minister podkreślił, że niektórzy bojownicy, którzy z Syrii i Iraku wrócili do kraju, podczas przesłuchań przyznawali, że są gotowi ponownie włączyć się w walki. Inni jednak byli tak zszokowani przemocą i zamachami, których byli świadkami lub w których brali udział, że wykluczali swój powrót.

Francja to nie jedyne państwo, które rozpoczęło walkę z ekstremizmem wśród własnych obywateli. Podobne działania podjęły już m.in. Wielka Brytania i Australia.

Państwo Islamskie to zbrojne ugrupowanie dżihadystyczne, które kontroluje znaczne obszary w północnym i zachodnim Iraku oraz na północy i wschodzie Syrii.

d2o04e4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o04e4
Więcej tematów