Trwa ładowanie...
d1kpj36
d1kpj36
d1kpj36

9 sierpnia 1864 - Urodził się Roman Dmowski

Urodził się Roman Dmowski, polski polityk, działacz niepodległościowy, główny ideolog polskiego nacjonalizmu i współzałożyciel ruchu narodowego. W czasie kariery politycznej był kolejno deputowanym do Dumy, posłem na Sejm Ustawodawczy i ministrem spraw zagranicznych. Zmarł w nocy z 1 na 2 stycznia 1939 roku. Do końca pozostał niekwestionowanym liderem Narodowej Demokracji.

9 sierpnia 1944 - Bitwa pod Studziankami

W czasie, gdy w Warszawie trwały zaciekłe walki powstańcze, oddziały radzieckiej 8 Armii Gwardii z przydzieloną do niej polską 1 Brygadą Pancerną im. Bohaterów Westerplatte broniły przed niemieckim natarciem przyczółka warecko-magnuszewskiego. Starcie, które przeszło do historii jako bitwa pod Studziankami, trwało do 16 sierpnia i zakończyło się zwycięstwem sił radziecko-polskich.

9 sierpnia 1944 - Powstanie Warszawskie: Stalin obiecuje pomoc lotniczą dla walczącego miasta

9 sierpnia w Śródmieściu, z lokalu przy Placu Dąbrowskiego, zaczyna nadawać Polskie Radio. W Śródmieściu i na Powiślu Powstańcy skutecznie odpierają ataki wroga. Na Starym Mieście udaje się powstrzymać natarcie od strony Mostu Kierbedzia przez Plac Zamkowy. Ratusz i ul. Miodowa są pod silnym ostrzałem wroga. W godzinach popołudniowych niemieckie lotnictwo bombarduje Rynek Starego Miasta.

Zaczyna działać sztab Grupy Północ i wszystkie jego służby. Oddział kpt. Gustawa Billewicza "Sosny" próbuje zniszczyć pociąg pancerny, ostrzeliwujący z Dworca Gdańskiego powstańcze pozycje. Oddziały ppłk. Jana Mazurkiewicza "Radosława" utrzymują nadal rejon cmentarzy, osłaniając Stare Miasto.

d1kpj36

Na Ochocie Powstańcy muszą opuścić płonące zabudowania Reduty Kaliskiej"". Tej nocy oddział ppor. Andrzeja Chyczewskiego ""Gustawa"" w sile ok. 90 ludzi przemieszcza się do Lasów Chojnowskich. Trwa szturm nieprzyjaciela na "Redutę Wawelską"".

Na Mokotowie Pułk ""Baszta"" zajmuje obszar ograniczony ulicami: Puławska

9 sierpnia 1945 - Atak atomowy na Nagasaki

Amerykański bombowiec B-29 Superfotress zrzucił bombę atomową "Fat Man" na Nagasaki. W rezultacie wybuchu, ocenianego na siłę 22 kiloton, oraz promieniowania zginęło łącznie 40-80 tys. ludzi.

9 sierpnia -480 - Bitwa pod Termopilami

Na wąskim przesmyku termopilskim rozpoczęło się starcie wojsk greckich dowodzonych przez króla Sparty Leonidasa z przeważającą armią perską króla Kserksesa. Bitwa przeszła do legendy jako symbol poświęcenia życia na polu bitwy.

d1kpj36
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1kpj36
Więcej tematów