Trwa ładowanie...
d2vrakx
wojna
08-11-2003 08:40

85 lat temu zakończyła się I wojna światowa

85 lat temu - 11 listopada 1918 roku -
zakończyła się I wojna światowa. Trwała od 1 sierpnia 1914 roku.
Uczestniczyły w niej 33 państwa. Zginęło 9,5 mln ludzi, a 20 mln
było rannych.

d2vrakx
d2vrakx

Głównymi przeciwnikami państw Ententy - Francji, Wielkiej Brytanii, carskiej Rosji i ich sojuszników - były mocarstwa centralne - Niemcy i Austro-Węgry, które poniosły w wojnie klęskę.

11 listopada o godz. 5 rano w stojącej na bocznicy kolejowej w Compiegne pod Paryżem salonce naczelnego dowódcy wojsk sprzymierzonych francuskiego marszałka Ferdynanda Focha delegacja niemiecka podpisała dokument o przerwaniu działań wojennych. Sześć godzin później wszedł w życie rozejm kończący I wojnę światową.

Warunkiem rozejmu było opuszczenie przez wojska niemieckie okupowanych terenów Francji i Belgii oraz wycofanie się z Alzacji i Lotaryngii, przekazanie wojskom Ententy ciężkiego uzbrojenia i znacznej części floty wojennej. Nie przewidywał on natomiast szybkiego wycofania niemieckiej armii okupacyjnej na Wschodzie - w tym z ziem polskich.

Wojna trwała 4 lata i 3 miesiące. Toczyła się w Europie, Azji i Afryce, zmieniając radykalnie oblicze współczesnego świata. Przyniosła zwycięstwo państwom Ententy. Po klęsce mocarstw centralnych - Austro-Węgier i Niemiec - oraz rewolucji w Rosji odzyskały niepodległość lub powstały nowe państwa w Europie środkowej i wschodniej.

d2vrakx

I wojna stworzyła warunki militarne i polityczne sprzyjające odrodzeniu się państwowości polskiej. Klęskę poniosły wszystkie trzy państwa zaborcze, a odrodzona w 1918 roku Polska znalazła się w obozie zwycięzców i była reprezentowana na konferencji pokojowej w Wersalu.

Klęska Niemiec spowodowała przyspieszenie działań niepodległościowych w Polsce. 10 listopada wrócił z internowania w Niemczech Józef Piłsudski, któremu następnego dnia Rada Regencyjna przekazała dowództwo nad siłami zbrojnymi.

11 listopada społeczeństwo przystąpiło spontanicznie do rozbrajania Niemców, przejmowania magazynów wojskowych, likwidowania okupacyjnej administracji. Po kilku dniach centralna część kraju była już w rękach polskich.

Państwa Ententy, podpisując z pokonanymi Niemcami rozejm, przyjmowały jako program powojennego ładu europejskiego czternaście punktów prezydenta USA Woodrowa Wilsona. Trzynasty głosił: "Powinno być utworzone niepodległe Państwo Polskie, które powinno objąć ziemie zamieszkane przez ludność bezspornie polską, mieć zapewniony wolny i bezpieczny dostęp do morza. Jego niezawisłość polityczna, gospodarcza oraz całość terytorialna winna być zagwarantowana układami międzynarodowymi".

Gdy 11 listopada 1918 roku ustały działania wojenne, Polska miała już ukształtowane podstawy aparatu państwowego i własne siły zbrojne.

d2vrakx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vrakx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj