Trwa ładowanie...

80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Andrzej Duda spotka się z wiceprezydentem USA

Poniedziałek to drugi dzień wizyty wiceprezydenta USA Michaela R. Pence'a w Polsce. Tego dnia odbędzie się jego rozmowa w cztery oczy z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Znamy szczegółowy program spotkania.

Share
80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Andrzej Duda spotka się z wiceprezydentem USAŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
dtrvvvy

Rozmowy polityków w Pałacu Prezydenckim mają rozpocząć się po godz. 10.00. Wiceprezydent USA będzie rozmawiał z polskim prezydentem o najważniejszych sprawach w relacjach polsko-amerykańskich. Szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiada, że prezydenci będą omawiać zarówno kwestie energetyczne, jak i wojskowe.

- Tematy rozmów są naturalne, bo to są relacje polsko-amerykańskie. One dotyczą dzisiaj przede wszystkim kwestii gospodarczych, wspólnej energetyki, inwestycji energetycznych, po drugie - współpracy wojskowej, wspólnego inwestowania w bezpieczeństwo militarne tego regionu, a tym samym całego NATO, i po trzecie są to także kwestie relacji społecznych - tłumaczy Szczerski.

Wcześniej planowano, że Andrzej Duda podpisze z Donaldem Trumpem kilka umów, ale gdy okazało się, że zamiast amerykańskiego prezydenta do Polski przyleci jego zastępca, obie strony podjęły decyzję o przesunięciu uroczystości podpisania dokumentów. Chodziło zarówno o umowy związane z wojskowością, jak i z energetyką.

Zobacz także: „To nie małostkowość, to małość”. Miller o zamieszaniu wokół zaproszenia dla Tuska

Na 10:15 zaplanowano powitanie przez prezydenta Andrzeja Dudę, a na 10:20 - spotkanie par prezydenckich. O 10:30 odbędzie się rozmowa w cztery oczy prezydenta Polski i wiceprezydenta USA, a o 10:40 - rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów. Na godz. 11:40 zaplanowano spotkanie z przedstawicielami mediów.

dtrvvvy

Przemówienie Mike'a Pence'a

Mike Pence był jednym z gości niedzielnych uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wiceprezydent USA mówił o bohaterstwie Polaków. - Nikt nie walczył z większą odwagą i determinacją niż Polacy. W trakcie trwającej kilka dziesięcioleci walki przeciw tyranii, Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów - mówił Pence.

To jego druga wizyta w Polsce. Polityk był w Warszawie w lutym tego roku - brał wówczas udział w polsko-amerykańskiej konferencji na temat Bliskiego Wschodu; odwiedził też były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

Co mówił Andrzej Duda?

Andrzej Duda podczas niedzielnych uroczystości mówił o odpowiedzialności krajów Europy Zachodniej. - Może nie byłoby w ogóle wojny 1939 r., gdyby Zachód ostro sprzeciwił się Hitlerowi. (...) Zostawiono nam obozy zagłady, można powiedzieć, że Niemcy poniżyli w ten sposób nas, Polaków. Na naszej ziemi zostawili tę machinę zagłady - mówił Duda.

Źródło: polskieradio24.pl, 300polityka.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dtrvvvy

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtrvvvy
dtrvvvy
Więcej tematów