Trwa ładowanie...

80. rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow. "Skazał połowę Europy na dziesięciolecia nieszczęścia"

80 lat temu podpisano w Moskwie pakt Ribbentrop - Mołotow. Pakt ten "doprowadził do wybuchu II wojny światowej i skazał połowę Europy na dziesięciolecia cierpień" - czytamy we wspólnym oświadczeniu szefów dyplomacji Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Rumunii.

80. rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow. "Skazał połowę Europy na dziesięciolecia nieszczęścia"Źródło: PAP, fot: DPA
d2huorm
d2huorm

"Pakt ten zawierał tajny protokół, który faktycznie podzielił Europę Wschodnią na strefy wpływów" - przypomniano we wspólnym oświadczeniu zamieszczonym m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

"Z tego właśnie powodu dziś, w dniu ogłoszonym przez Parlament Europejski Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych wspominamy wszystkich tych, których śmierć i złamane życie były następstwem zbrodni popełnionych w imię nazistowskiej i stalinowskiej ideologii" - czytamy w oświadczeniu. "Ból i niesprawiedliwość nigdy nie zostaną zapomniane" - zapewnili autorzy dokumentu.

W oświadczeniu zaznaczono, że "przypominanie i upamiętnianie minionych nieszczęść daje nam wiedzę i siłę, by sprzeciwić się tym, którzy starają się wskrzesić lub oczyścić te ideologie z ciążących na nich zbrodni i win". "Pamięć o ofiarach zobowiązuje nas do promowania sprawiedliwości historycznej poprzez kontynuowanie badań i podnoszenie publicznej świadomości spuścizny totalitarnej na kontynencie europejskim" - dodano.

Zobacz także: Kosiniak-Kamysz na konwencji PSL: celujemy w dwucyfrowy wynik

"Podstawami trwałego pojednania i wspólnej przyszłości są sprawiedliwość i obiektywna prawda. Ofiary totalitarnych zbrodni mają prawo do sprawiedliwości. Niestety, praktyka badania i ścigania zbrodni reżimów totalitarnych w dotkniętych nimi krajach pozostaje niewystarczająca i niespójna pomiędzy państwami" - zauważyli autorzy dokumentu. "Wzywamy rządy wszystkich krajów europejskich do udzielenia zarówno moralnego, jak i materialnego wsparcia dla badań historycznych nad reżimami totalitarnymi. Działając zgodnie możemy skuteczniej zwalczać kampanie dezinformacyjne i próby manipulowania faktami historycznymi" - czytamy w oświadczeniu.

d2huorm

Szefowie dyplomacji Estonii, Litwy, Łotwy, Polski i Rumunii apelują, by wspólnie sprzeciwiać się totalitaryzmowi. "Wyraźne i jednoznaczne stanowisko wspólnoty międzynarodowej utoruje drogę do dalszego pojednania" - zapewniają.

"Żywimy przekonanie, że dzisiejsza Europa jest bezpiecznym miejscem dla wszystkich narodów i jest gotowa zdecydowanie przeciwstawić się wszelkiej niesprawiedliwości. Wierzymy, że Europejczycy nigdy nie będą tolerować totalitaryzmu czy ludobójstwa wymierzonego w którykolwiek naród" - czytamy w oświadczeniu. "Nasze kraje odrodziły się jako narody wolne i demokratyczne, po dziesięcioleciach rządów totalitarnych. Trzydzieści lat temu nasze Narody wkroczyły na drogę demokratycznych przemian, która uczyniła nas równymi i aktywnymi członkami Unii Europejskiej. Nasze kraje są zdecydowane, by kontynuować współpracę z partnerami w Europie i na świecie, aby horror minionych czasów nigdy nie powrócił" - zapewniają jego autorzy.

Przypomnijmy, że kilka dni przed wybuchem II wojny światowej, 23 sierpnia 1939 roku minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, ludowy komisarz spraw zagranicznych Związku Sowieckiego podpisali w Moskwie pakt o nieagresji. Tajnym załącznikiem do tego dokumentu był protokół, w którym oba mocarstwa podzieliły między sobą strefę interesów w Europie Środkowej i Wschodniej.

d2huorm

Protokół składał się z czterech punktów. "W wypadku terytorialnych i politycznych przekształceń na terenach należących do państw bałtyckich (Finlandia, Estonia, Łotwa i Litwa) północna granica Litwy stanowić będzie jednocześnie granicę stref interesów Niemiec i ZSRS. W związku z tym obie strony uznają zainteresowanie Litwy w stosunku do rejonu Wilna" - brzmiał pierwszy z nich.

W drugim punkcie, dotyczącym Polski, zapisano: "W wypadku terytorialnych i politycznych przekształceń na terenach należących do Państwa Polskiego granica stref interesów Niemiec i ZSRS przebiegać będzie w przybliżeniu po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Kwestia, czy w obopólnym interesie będzie pożądane utrzymanie niezależnego Państwa Polskiego i jakie będą granice tego państwa, będzie mogła być ostatecznie wyjaśniona tylko w toku dalszych wydarzeń politycznych. W każdym razie oba rządy rozstrzygną tę kwestię na drodze przyjaznego porozumienia".

Trzeci punkt dotyczył obszaru Europy Południowo-Wschodniej. Strona sowiecka wyraziła w nim swoje zainteresowanie należącą do Rumunii Besarabią.

W ostatnim punkcie zastrzeżono, że: "Niniejszy protokół będzie traktowany przez obie strony, jako najściślej tajny".

Źródło: msz.gov

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2huorm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2huorm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj