Trwa ładowanie...
d44w43h

Rosjanie usprawiedliwiają Stalina za przymierze z Hitlerem

Większość Rosjan (63%) usprawiedliwia Józefa Stalina za przymierze z Adolfem Hitlerem, którego konsekwencją był m.in. rozbiór Polski. Wynika tak z sondażu Wszechrosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM), przeprowadzonego w przededniu 70. rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Przypada ona w niedzielę 23 sierpnia.

Share
d44w43h

W wyniku podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow stalinowski ZSRR i hitlerowskie Niemcy podzieliły Europę Środkową i Wschodnią na swoje strefy wpływów, w tym dokonały rozbioru Polski.

WCIOM wykonało badanie wśród 67% obywateli Rosji, którzy wiedzą lub coś słyszeli o pakcie Ribbentrop-Mołotow, zwanym też paktem Hitler-Stalin. Po raz pierwszy usłyszało o nim 27% respondentów.

63% ankietowanych uważa, że podpisując układ z Hitlerem, Stalin chciał uniknąć wojny lub odsunąć jej początek. Tylko 14% jest zdania, że Stalin dążył do podzielenia Europy na strefy wpływów ZSRR i Niemiec. Według 9% Stalinowi chodziło o doprowadzenie do osłabienia Europy i narzucenia jej komunizmu.

57% badanych nie widzi niczego złego w fakcie podpisania przez Stalina porozumienia z Hitlerem, ponieważ - zdaniem tych respondentów - kraje zachodnie zrezygnowały z sojuszu z ZSRR, więc Moskwa nie miała innego wyjścia.

Tylko 25% Rosjan uważa, że pakt Ribbentop-Mołotow pozwolił Hitlerowi rozpocząć wojnę w Europie.

Jerzy Malczyk

d44w43h

Podziel się opinią

Share
d44w43h
d44w43h
Więcej tematów