8 ważnych minut dla zdrowia i życia
Po wypadku decydujące dla zdrowia i życia jest
8 pierwszych minut; wówczas należy udzielić poszkodowanym
pierwszej pomocy - po 8 minutach powinna przyjechać wezwana
karetka. Symulację wypadku i pokaz udzielania pomocy zorganizowano
z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy.
04.09.2004 | aktual.: 04.09.2004 20:45
W symulowanym wypadku pod ratuszem samochód potrącił 5-letnią dziewczynkę na rolkach; ranna została dziewczynka, kierowca samochodu i pasażer. Kilku ratowników pokazywało, jak należy zareagować, będąc świadkiem wypadku. Całą akcję, zorganizowaną przez Polski Czerwony Krzyż, komentował ratownik Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na miejsce "wypadku" przyjechały także: policja, pogotowie i straż pożarna.
Ważne jest byśmy uczyli się i umieli udzielać pierwszej pomocy; a przede wszystkim żebyśmy się nie bali reagować w takich sytuacjach - powiedziała Aneta Stawicka z PCK. Symulacji przyglądało się kilkadziesiąt osób.
Pokaz ten, zorganizowany podczas festynu "Pożegnanie lata" był pierwszą akcją przed przypadającym na drugą sobotę września Światowym Dniem Pierwszej Pomocy. W tym roku dzień ten będzie obchodzony pod hasłem: "Pierwsza pomoc: ludzki gest, który czyni dobro".
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy został zainaugurowany w 2000 roku; z taką inicjatywą wystąpiło wówczas 16 europejskich Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża. W roku ubiegłym w obchodach wzięło udział już 115 krajowych stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.
W roku 2003 w Polsce PCK przeprowadził ponad 4 tys. kursów z udzielania pierwszej pomocy. Przeszkolono ponad 76 tys. osób.