Trwa ładowanie...
d3jiwaj

75. rocznica bitwy o Monte Cassino. Andrzej Duda: to była lekcja dla Europy i świata. Dzięki tej lekcji stworzono UE

Bitwa o Monte Cassino była dla Europy i świata wielką lekcją. To właśnie dzięki tamtej lekcji stworzono Unię Europejską, w której państwa mają blisko ze sobą współpracować - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystych obchodów 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda podczas obchodów 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino
Andrzej Duda podczas obchodów 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d3jiwaj

Zdaniem prezydenta, to między innymi dzięki tej bitwie, Polska jest dziś "wolna, niepodległa, suwerenna (...) i Polska jest w Unii Europejskiej, jest częścią świata zachodniego, wolnego świata, demokratycznego świata, świata bez wojny - świata, o jakim z pewnością marzyli wtedy ci żołnierze".

Prezydent podkreślał, że to dzięki walczącym pod Monte Cassino polskim żołnierzom, "dzięki ich bohaterstwu i dzięki pieśniom, które o nich śpiewano i o wielkiej legendzie, która towarzyszyła opowieści o Monte Cassino, wszystkie kolejne pokolenia chciały wolnej, suwerennej, niepodległej Polski i pokolenie ich dzieci tę Polskę odzyskało". Dodał też, że to "dzięki temu jesteśmy dzisiaj częścią Unii Europejskiej, jesteśmy dzisiaj częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego".

Zobacz także:Brudziński: dziś będę na Monte Cassino, nie na żadnym marszu

d3jiwaj

- To właśnie dzięki tamtej lekcji stworzono Unię Europejską, w której państwa mają blisko ze sobą współpracować, a narody bywać u siebie, odwiedzać się nawzajem i współtworzyć dobrobyt - podkreślił prezydent.

- Tamta wojna, tamta bitwa - zwycięska dla nas Polaków, ale okupiona krwią - była dla Europy i świata wielką lekcją: nigdy więcej wojny, nigdy więcej ludzkiej tragedii spowodowanej przez czyjeś okrucieństwo, czyjąś żądzę władzy, potęgi, ziemi. Niech świat opiera się na wzajemnej współpracy i wzajemnym szacunku - taki świat chcemy dzisiaj budować - mówił prezydent Duda.

Uroczystości w rocznicę bitwy pod Monte Cassino rozpoczęły sie od mszy na Polskim Cmentarzu Wojennym. Nabożeństwo koncelebrował biskup polowy WP gen. Józef Guzdek. W homilii przypomniał on szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego, który w maju 1944 roku pod dowództwem gen. Władysława Andersa stoczył zwycięską bitwę o Monte Cassino.

18 maja 1944 r. oddziały 2. Korpusu Polskiego dowodzone przez gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na wzgórzu Monte Cassino we Włoszech (519 m.n.p.m.). W czasie walk zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

d3jiwaj

W 1945 r. na Monte Cassino otwarto Polski Cmentarz Wojenny, na którym spoczywają żołnierze 2. Korpusu. W 1970 r. pochowano tam zmarłego w Londynie gen. Andersa. Obecnie na cmentarzu znajdują się 1052 imienne groby polskich żołnierzy. Na miejscu wiecznego spoczynku zdobywców Monte Cassino wyryto napis: "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie".

Źródło: polsatnews.pl

Podziel się opinią

Share

d3jiwaj

d3jiwaj
d3jiwaj
Więcej tematów