WP

75. rocznica bitwy o Monte Cassino. Andrzej Duda: to była lekcja dla Europy i świata. Dzięki tej lekcji stworzono UE

Bitwa o Monte Cassino była dla Europy i świata wielką lekcją. To właśnie dzięki tamtej lekcji stworzono Unię Europejską, w której państwa mają blisko ze sobą współpracować - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystych obchodów 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda podczas obchodów 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino
Andrzej Duda podczas obchodów 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino (PAP, Fot: Leszek Szymański)
WP

Zdaniem prezydenta, to między innymi dzięki tej bitwie, Polska jest dziś "wolna, niepodległa, suwerenna (...) i Polska jest w Unii Europejskiej, jest częścią świata zachodniego, wolnego świata, demokratycznego świata, świata bez wojny - świata, o jakim z pewnością marzyli wtedy ci żołnierze".

Prezydent podkreślał, że to dzięki walczącym pod Monte Cassino polskim żołnierzom, "dzięki ich bohaterstwu i dzięki pieśniom, które o nich śpiewano i o wielkiej legendzie, która towarzyszyła opowieści o Monte Cassino, wszystkie kolejne pokolenia chciały wolnej, suwerennej, niepodległej Polski i pokolenie ich dzieci tę Polskę odzyskało". Dodał też, że to "dzięki temu jesteśmy dzisiaj częścią Unii Europejskiej, jesteśmy dzisiaj częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego".

Zobacz także:Brudziński: dziś będę na Monte Cassino, nie na żadnym marszu

WP

- To właśnie dzięki tamtej lekcji stworzono Unię Europejską, w której państwa mają blisko ze sobą współpracować, a narody bywać u siebie, odwiedzać się nawzajem i współtworzyć dobrobyt - podkreślił prezydent.

- Tamta wojna, tamta bitwa - zwycięska dla nas Polaków, ale okupiona krwią - była dla Europy i świata wielką lekcją: nigdy więcej wojny, nigdy więcej ludzkiej tragedii spowodowanej przez czyjeś okrucieństwo, czyjąś żądzę władzy, potęgi, ziemi. Niech świat opiera się na wzajemnej współpracy i wzajemnym szacunku - taki świat chcemy dzisiaj budować - mówił prezydent Duda.

Uroczystości w rocznicę bitwy pod Monte Cassino rozpoczęły sie od mszy na Polskim Cmentarzu Wojennym. Nabożeństwo koncelebrował biskup polowy WP gen. Józef Guzdek. W homilii przypomniał on szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego, który w maju 1944 roku pod dowództwem gen. Władysława Andersa stoczył zwycięską bitwę o Monte Cassino.

Zobacz także: Spór wokół tablicy na Monte Cassino. "Uczczenie nazistowskich spadochroniarzy"

WP

18 maja 1944 r. oddziały 2. Korpusu Polskiego dowodzone przez gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na wzgórzu Monte Cassino we Włoszech (519 m.n.p.m.). W czasie walk zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

W 1945 r. na Monte Cassino otwarto Polski Cmentarz Wojenny, na którym spoczywają żołnierze 2. Korpusu. W 1970 r. pochowano tam zmarłego w Londynie gen. Andersa. Obecnie na cmentarzu znajdują się 1052 imienne groby polskich żołnierzy. Na miejscu wiecznego spoczynku zdobywców Monte Cassino wyryto napis: "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie".

Źródło: polsatnews.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP