Trwa ładowanie...
29-11-2007 15:45

73% Polaków: szybko wycofać polskie wojsko z Iraku


73% respondentów CBOS jest za jak
najszybszym opuszczeniem Iraku przez nasze wojska; za budową u nas
elementów tarczy antyrakietowej USA jest 24% badanych.

73% Polaków: szybko wycofać polskie wojsko z IrakuŹródło: PAP/EPA
ddwz1dy
ddwz1dy

CBOS spytał badanych o te kwestie w dniach 10-15 listopada, jeszcze przed expose premiera Donalda Tuska, który zapowiedział, że jego rząd do końca 2008 roku wycofa polskich żołnierzy z Iraku.

Opowiada się za tym niemal trzy czwarte ankietowanych (73%). Chcą jak najszybszego, nie później niż do połowy 2008 r., wycofania żołnierzy polskich z Iraku. 7% respondentów uważa, że powinno to nastąpić w połowie przyszłego roku i taka sama grupa określa jako najpóźniejszy termin koniec 2008 roku.

Możliwość pozostania polskiego kontyngentu w Iraku dłużej niż do końca 2008 r. dopuszcza 8% badanych, w tym 3% wskazuje na rok 2009, a 5% uważa, że polscy żołnierze powinni opuścić Irak wtedy, gdy wycofają się stamtąd Amerykanie i inne wojska sojusznicze.

Za budową w Polsce wyrzutni rakiet będącej elementem amerykańskiego systemu tarczy antyrakietowej opowiada się 24% ankietowanych. Takie poparcie dla tego projektu utrzymuje się od początku tego roku na zbliżonym poziomie, choć ostatnio zmalało o 4 punkty w stosunku do poprzedniego pomiaru z sierpnia 2007. Poparcie to jest o 11 punktów niższe niż w połowie 2006 r. i o 26 punktów niższe niż przed dwoma laty - w grudniu 2005 r. - stwierdza CBOS.

ddwz1dy

Ośrodek badawczy podkreśla, że mimo iż projekt ten ma we wszystkich grupach społeczno-zawodowych i kategoriach demograficznych więcej przeciwników niż zwolenników, jest on popierany tym częściej, im lepiej wykształceni są badani.

Opowiada się za nim niemal co trzeci respondent z wykształceniem średnim bądź wyższym (po 31%), co czwarty mający wykształcenie zasadnicze zawodowe (25%) i co dziewiąty z wykształceniem podstawowym (11%). Stosunkowo najwięcej zwolenników ulokowania w Polsce bazy należącej do systemu "tarczy" jest wśród badanych pracujących na własny rachunek poza rolnictwem (37%) oraz członków kadry kierowniczej i inteligencji (35%), najmniej zaś wśród uczniów i studentów (13%) oraz emerytów (16%) i rolników (18%).

CBOS dostrzega też związek między stosunkiem do tego projektu a poglądami politycznymi ankietowanych. Popiera go bowiem co piąty respondent o orientacji lewicowej (21%) i co trzeci deklarujący przekonania prawicowe (33%). W elektoratach partyjnych odnotowuje się pewne, choć stosunkowo nieduże, różnice opinii na ten temat. Największe poparcie ma ten projekt w elektoracie PiS, a najmniejsze - wśród wyborców PSL.

Według CBOS, na stosunek do budowy w Polsce elementów tarczy antyrakietowej wpływa obawa, że może to narazić nasz kraj na ataki terrorystyczne ze strony fundamentalistów muzułmańskich.

ddwz1dy

61% badanych obawia się, że budowa na terenie naszego kraju elementów tarczy antyrakietowej może spowodować ataki terrorystyczne ze strony islamskich fundamentalistów. Takie same obawy w związku z udziałem polskich żołnierzy w operacjach militarnych w Iraku i Afganistanie żywi 65% respondentów CBOS.

Większe zagrożenie badani wiążą z obecnością naszych wojsk w Iraku i Afganistanie niż z ewentualnym ulokowaniem w Polsce elementów tarczy, ale różnica wskazań jest według CBOS niewielka (4-punktowa).

Sondaż przeprowadzono na 863-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

ddwz1dy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddwz1dy
Więcej tematów