Trwa ładowanie...
d36jykg

72 spóźnialskich lub nieporządnych posłów


62 posłów nie złożyło w terminie - czyli do końca kwietnia - swych oświadczeń majątkowych, a 10 dostarczyło niekompletne dokumenty. Terminu dotrzymali wszyscy senatorowie.

d36jykg
d36jykg

Posłowie, którzy na czas nie dopełnili obowiązku, mogą zostać ukarani przez sejmową komisję. Są trzy kary: zwrócenie uwagi, upomnienie i nagana.

Jak poinformował w poniedziałek szef sejmowego Biura Informacji Stanisław Kostrzewa, pierwsze poselskie rozliczenia ukażą się w Internecie za tydzień i będą publikowane stopniowo, a w ciągu tygodnia marszałek przekaże do Komisji Etyki sprawy 72 posłów, którzy nie dopełnili obowiązku.

Kostrzewa odmówił ujawnienia nazwisk posłów, którzy nie złożyli oświadczeń w terminie.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, parlamentarzyści mają obowiązek składania oświadczeń majątkowych na początku kadencji, do końca kwietnia każdego kolejnego roku oraz w ciągu miesiąca od dnia zarządzenia nowych wyborów parlamentarnych.

d36jykg

Niezłożenie oświadczenia o stanie majątkowym powoduje - oprócz odpowiedzialności przed komisją - również zawieszenie, do czasu jego złożenia, wypłaty uposażenia parlamentarnego.

Do oświadczenia składanego do końca kwietnia - obrazującego stan majątkowy na 31 grudnia poprzedniego roku - parlamentarzyści muszą też dołączyć kopię rozliczenia PIT za poprzedni rok.

Rozliczenia parlamentarzystów muszą zawierać informacje o stanie majątkowym ich samych i o majątku objętym wspólnotą małżeńską. W oświadczeniach majątkowych powinny znaleźć się informacje o zasobach pieniężnych, nieruchomościach, uczestnictwie w spółkach, posiadanych akcjach, a także o prowadzonej działalności gospodarczej i stanowiskach zajmowanych w spółkach handlowych.

Posłowie i senatorowie muszą też ujawnić wszelkie dochody, majątek ruchomy o wartości powyżej 10 tysięcy zł i zobowiązania pieniężne, w tym kredyty i pożyczki na kwotę przekraczającą 10 tysięcy zł. (reb)

d36jykg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36jykg
Więcej tematów