Polska72% Polaków zadowolonych z członkostwa Polski w UE

72% Polaków zadowolonych z członkostwa Polski w UE

72% Polaków pozytywnie ocenia
członkostwo Polski w Unii Europejskiej - wynika z najnowszego
sondażu TNS OBOP. Obecności w Unii nie akceptuje 6% badanych.

Według 19% ankietowanych przynależność do UE nie niesie za sobą ani pozytywnych, ani negatywnych skutków. 3% respondentów nie ma na ten temat zdania.

Pozytywnie na temat unijnego członkostwa wypowiadają się przede wszystkim jego beneficjenci, czyli osoby, które uważają, że wejście Polski do UE zmieniło na lepsze ich życie (98%) lub są przekonane o pozytywnym wpływie przynależności do UE na sytuację naszego kraju (92%) lub jego pozycję w świecie (88%).

Akceptacja dla członkostwa Polski w UE wzrasta wraz z lepszym wykształceniem ankietowanych: wyraża ją 58% ankietowanych z wykształceniem podstawowym, 70% osób, które zakończyły edukację na etapie szkoły zasadniczej, 78% badanych záwykształceniem średnim oraz 84% absolwentów szkół wyższych.

Akceptacja dla członkostwa Polski w Unii wzrasta także wraz z większym zadowoleniem z własnej sytuacji materialnej: aprobata członkostwa jest udziałem 60% Polaków znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, 72% osób, którym powodzi się średnio i 88% zadowolonych ze swej sytuacji materialnej.

Unijne członkostwo cieszy się ponadto większą aprobatą Polaków deklarujących centrolewicowe (83%) lub prawicowe (80%) poglądy polityczne.

Dwie trzecie (67%) Polaków ocenia, że wejście naszego kraju do UE nie miało wpływu na ich życie. Osoby, które odczuły następstwa tego wydarzenia (31% badanych) znacznie częściej twierdzą, że unijne członkostwo przyczyniło się do zmian na lepsze w ich życiu (23%) niż do zmian na gorsze (8%). Dwie osoby na 100 nie potrafiły ocenić tej sprawy.

O tym, że przynależność naszego kraju do struktur unijnych wpłynęła na ich sytuację przekonanych jest prawie dwie trzecie (65%) Polaków. 57% osób twierdzi, iż zmiany te mają korzystny charakter, podczas gdy zmiany na gorsze dostrzega 8% ankietowanych. W opinii 29% badanych unijne członkostwo nie zmieniło istotnie sytuacji naszego kraju. 6% ankietowanych nie potrafi wypowiedzieć się w tej sprawie.

Obecne poglądy Polaków są bardzo zbliżone do uzyskanych w sierpniu br. Wáporównaniu z wrześniem, nieznacznie więcej (o 4%) jest teraz osób przekonanych o poprawie sytuacji w Polsce związanej z unijnym członkostwem.

Na poprawę sytuacji naszego kraju związaną z wejściem do UE zwracają uwagę przede wszystkim osoby o centrolewicowych poglądach politycznych (74%), osoby umiarkowanie (66%)lub bardzo interesujące się polityką (79%), także zwolennicy PO, PiS, PSL, SDPL i SLD.

Wejście do UE wpłynęło na pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej - taką opinię podziela prawie dwie trzecie Polaków (65%). Większość społeczeństwa (57%) uważa, że unijne członkostwo przyczyniło się do poprawy międzynarodowej pozycji Polski. O pogorszeniu tej sytuacji przekonanych jest 8% badanych.

Co czwarty ankietowany (26%) ocenia, że status Polski w świecie nie zmienił się z związku z integracją europejską. 9% respondentów nie ma wyrobionej opinii. Październikowe opinie na ten temat są identyczne jak uzyskane przed miesiącem.

Opinię o poprawie międzynarodowego statusu Polski po wejściu do UE podziela większość ankietowanych, niezależnie od tego, jakiej partii są sympatykami, a także niezależnie od lewicowych czy prawicowych przekonań politycznych.

Badanie przeprowadzono w dniach 5-9.10.2006 r. na reprezentatywnej losowej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)