700 tys. Polaków zakażonych wirusem HCV
Według szacunków lekarzy ponad 700 tysięcy Polaków jest zakażonych wirusem HCV, który prowadzi do wirusowego zapalenia wątroby typu C. Niestety, zaledwie u 3% pacjentów wykryto chorobę, a zdecydowana większość nie wie o bardzo groźnym zakażeniu.
Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Akademii Medycznej w Poznaniu profesor Jacek Juszczyk wyjaśnił, że w 80% do zakażenia wirusem HCV dochodzi w szpitalach, podczas operacji, pobierania krwi, jak również w czasie drobnych zabiegów kosmetycznych: wykonywania tatuaży, wycinania skórek czy kolczykowania.
Profesor Jacek Juszczyk podkreślił, że od chwili zakażenia HCV, do momentu rozwinięcia bardzo poważnych powikłań chorobowych mija od 5 nawet do 30 lat. Dodał, że nieleczony wirus prowadzi do raka lub marskości wątroby. Wtedy ratunkiem jest jedynie przeszczep.
Główny Inspektorat Sanitarny podsumował pierwszy etap kampanii edukacyjnej "HCV można pokonać". W ramach akcji skierowanej głównie do personelu medycznego przeszkolono ponad 80 tysięcy lekarzy i pielęgniarek w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia zakażeń HCV. Eksperci są zgodni - konieczne jest jak najszybsze uchwalenie Narodowego Programu Zwalczania Zakażeń HCV.