Polska70 gmin zawalczy o pieniądze z UE

70 gmin zawalczy o pieniądze z UE

70 najlepszych polskich gmin ma szanse zdobyć dodatkowe pieniądze na rozwój swojego regionu. Fundacja Grupy TP wystartowała z inicjatywą „Liga Gmin Wiejskich”, która jest kontynuacją pierwszej edycji programu „Rzeczpospolita internetowa”. Gminy wyłonione w ramach pierwszego etapu projektu dostaną pomoc finansową. Będą też miały możliwość dzielenia się swoimi osiągnięciami z pozostałymi gminami na specjalnym forum internetowym.

11.07.2007 | aktual.: 17.06.2008 12:19

Dofinansowanie i sprzęt komputerowy

„Rzeczpospolita internetowa” jest projektem Fundacji Grupy TP realizowanym we współpracy z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. Ideą projektu, który ruszył w ubiegłym roku było wyłonienie gmin, które najlepiej promowały swój region i społeczność lokalną. Gminy musiały stworzyć projekty związane z jedną z trzech kategorii tematycznych – „edukacja i rozwój”, „nasz region” i „integracja i toleranacja”. W programie mogły brać udział grupy liczące od pięciu do trzydziestu osób, skupiające się wokół szkoły, biblioteki publicznej lub organizacji pozarządowej. Warunkiem było jednak zaangażowanie do współpracy partnerów lokalnych takich jak koła gospodyń wiejskich, parafie, przedsiębiorcy, domy kultury czy świetlice. Stawką było dofinansowanie lub sprzęt komputerowy. Na autorów najciekawszych projektów czekało łącznie 5,7 miliona złotych.

Zainteresowanie programem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. W całej Polsce powstało 140 pracowni internetowych, z których korzysta 26 tys. mieszkańców wsi. Jak mówi Ewa Krupa dyrektor Fundacji Grupy TP, w pierwszej edycji wzięło udział aż 40% gmin z całego kraju. Udało nam się odnaleźć wspaniałych liderów grup, którzy mają olbrzymi potencjał i potrafią skutecznie wdrażać swoje pomysły, aby zmieniać rzeczywistość w swojej społeczności - mówi Krupa i dodaje, że sukcesem było też powstanie 97 stron internetowych. Efekty naszej inicjatywy są bardzo zróżnicowane, bo tematyka projektów była szeroka – od internetowego obserwatorium astronomicznego, przez strony internetowe wsi, lokalne świetlice po szkolenia zawodowe - mówi Krupa.

Dzielą się sukcesami na forum

Zuzanna Rudnicka, koordynator programów edukacyjnych Fundacji Grupy TP, mówi, że Liga Gmin Wiejskich jest miejscem spotkań tych ludzi, którzy przeszli pierwszą edycję i zdobyli olbrzymie doświadczenie w promowaniu swoich gmin. Zwycięzcy mogą wzbogacać swoją wiedzą inne gminy. Będą miały do dyspozycji forum internetowe, na którym mogą się podzielić swoimi problemami i sukcesami - mówi Rudnicka. Ważnym elementem projektu „Liga Gmin Wiejskich” jest też to, że będziemy zachęcać gminy, aby zakładały stowarzyszenia i starały się o środki z Unii Europejskiej. Telekomunikacja Polska i Orange przekażą gminom środki finansowe, aby gminy mogły otrzymać unijne dotacje - dodaje Ewa Krupa.

Jedną z gmin, która zwyciężyła w pierwszym etapie programu „Rzeczpospolita internetowa” jest gmina Lisewo w województwie kujawsko-pomorskim. To gmina, która z pozoru niczym się nie wyróżnia. Jakub Kochowicz, zaangażowany w zwycięski projekt mówi, że jeszcze rok temu nikt z mieszkańców nie myślał o tym, że większość terenu gminy będzie miała dostęp do Internetu. Teraz mamy już bezprzewodową sieć i cztery nadajniki, które umożliwiły korzystanie z Internetu na 80% powierzchni gminy - mówi Kochowicz. W ramach „Rzeczpospolitej internetowej” gmina ma nie tylko sieć. Odbywają się również szkolenia dla rolników, przedsiębiorców i nauczycieli. Poza tym zorganizowaliśmy serwis internetowy „Blok sołtysa” – zbudowany przez samych mieszkańców gminy. Na tej stronie każdy, kto ma ochotę może podzielić się informacją o tym, co się dzieje w jego miejscowości. W ramach serwisu działa również lokalna giełda produktów, na której ludzie zamieszczają ogłoszenia np. o sprzedaży prosiaków, zboża czy sukni ślubnej - dodaje
Kochowicz.

Obserwatorium astronomiczne w Gawłowie

Inną nagrodzoną gminą była Bochnia. Na terenie gminy wyróżniło się Gawłowo, które stworzyło projekt „Internetowe obserwatorium astronomiczne”. Obserwatorium powstało przy Zespole Szkół Gminnych w Gawłowie. Szkoła dostała od Fundacji Grupy TP grant w wysokości 50 tys. złotych. Obserwatorium powstało w budynku dawnego domu ludowego. Zaadaptowaliśmy pomieszczenia nie tylko do tego celu. Oprócz obserwatorium zorganizowaliśmy kursy z obsługi sprzętu astronomicznego, komputera i tworzenia stron www. Poza tym zorganizowaliśmy zajęcia matematyczno-fizyczno-astronomiczne - mówi Małgorzata Kozłowska z Gawłowa. Kozłowska przyznaje, że autorzy projektu mieli obawy, czy zbierze się odpowiednia ilość zainteresowanych astronomią. Baliśmy się, że nie będzie chętnych, ale pomyliliśmy się. Powstało prężnie działające koło astronomiczne - podkreśla Kozłowska.

Gospodynie z potencjałem

„Rzeczpospolita internetowa” pozwoliła spełnić swoje marzenia również mieszkańcom gminy Morzeszczyn w województwie pomorskim. Ta gmina była w wyjątkowo trudnej sytuacji. To teren typowo rolniczy, bez atrakcji turystycznych. Choć w naszej gminie trudno mówić o rozwoju gospodarczym, to możemy się pochwalić olbrzymim potencjałem naszych mieszkańców - podkreśla Waja Jabłonowska, zaangażowana w projekt „Internet od kuchni” powstały w Morzeszczynie. Siłą gminy są kobiety zgromadzone wokół koła gospodyń wiejskich, które mają rewelacyjne pomysły i robią wspaniałe rzeczy – biżuterię, paski z drewna i sznurka, a także wyroby z siana. Problem w tym, że ich rękodzieła były robione tylko dla siebie, lub na prezent dla rodziny. Pomyśleliśmy więc o tym, że możnaby im pomóc w zbywaniu tych produktów - mówi Jabłonowska.

I tak narodził się pomysł, aby przygotować mieszkanki do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w sieci. Internet pomógł też w prowadzeniu cateringu na potrzeby okolicznych imprez - dodaje Jabłonowska. Zajęcia z obsługi komputera i Internetu odbywały się w czterech świetlicach na terenie miejscowości bez dostępu do sieci. Dzięki dodatkowej pomocy gminy, która przygotowała pomieszczenia, udało się przeprowadzić zajęcia edukacyjne. Teraz wielu mieszkańców poprawiło swoje warunki życia - mówi Jabłonowska.

Wirtualne miasteczko

O poprawie komfortu życia mogą mówić też mieszkańcy z gminy Ornontowice – jednej z pięciu śląskich gmin, które zostały laureatami pierwszej edycji. Jak w ciekawy sposób można wykorzystać pieniądze z Fundacji Grupy TP można się przekonać na stronie www.wirtualne.ornontowice.pl. Jest tu poczta, z której można wysyłać kartki pocztowe, scena, na której można się dowiedzieć o bieżących imprezach, forum, muzeum, galerię, konkursownię i tablicę ogłoszeń. Drugą częścią naszej wirtualnej miejscowości jest mapa, na której nanieśliśmy domki mieszkańców, którzy założyli swoje strony internetowe. Za pomocą specjalnego panelu na naszej stronie, każda z osób może stworzyć własną stronę www. Nie trzeba znać języka HTML, ani skomplikowanych programów. Można też dobrać sobie grafikę, dodać zdjęcia i założyć bloga - mówi Aleksandra Malczyk z gminy Ornontowice. Dzięki tej stronie sąsiedzi mogą się poznać jeszcze lepiej - przekonuje Malczyk.

Ewa Krupa z Fundacji Grupy TP mówi, że program „Rzeczpospolita internetowa” udowodnił, że Internet i komputer udaje się odczarowywać. Gminy, które uczestniczą od początku w naszym programie pokazują, że Internet można wykorzystywać bardzo skutecznie do rozwoju, poszerzania swojej wiedzy, podnoszenia kompetencji, a także do ułatwiania sobie codziennego życia, zdobywania informacji o nowej pracy, szkole, czy miejscach gdzie można leczyć. To również doskonałe miejsce do promowania regionu i wymiany wiedzy na forach internetowych - mówi Krupa

Druga edycja

W tej chwili trwa druga edycja programu „Rzeczpospolita internetowa". W połowie czerwca rozpoczęła się weryfikacja wniosków. Do projektu zgłosiło się 800 chętnych grup. Zwycięzcy zostaną wyłonieni po wakacjach. Więcej informacji o programie "Rzeczpospolita internetowa" można uzyskać na stronie Fundacji Grupy TP.

Agnieszka Niesłuchowska, Wirtualna Polska

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)