Trwa ładowanie...
d1pmrkf

7. rocznicę smoleńską organizował resort Piotra Glińskiego, nie PiS. Wiemy ile kosztowały uroczystości

W tym roku to Ministerstwo Kultury, a nie PiS, płaciło za rocznicę smoleńską. Budżet państwa wydał na uroczystości 10 kwietnia ponad 288 tysięcy złotych - ustaliła Wirtualna Polska. Pieniądze trafiły do tej samej firmy co w poprzednich latach. Ochronę zlecono GROM Group, która na co dzień ochrania Jarosława Kaczyńskiego. Przelew z ministerstwa trafił też do spółki Srebrna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
7. rocznica katastrofy smoleńskiej.
7. rocznica katastrofy smoleńskiej. (Facebook.com, Fot: Prawo i Sprawiedliwość)
d1pmrkf

Siódma rocznica katastrofy smoleńskiej wyglądała dokładnie tak, jak poprzednie: w ciągu dnia projekcje filmów i modlitwy, o godz. 16 przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy, a wieczorem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Ale po raz pierwszy uroczystości organizowało Ministerstwo Kultury, a nie PiS. Ile kosztowały? Dokładnie 288 556 zł 76 gr - poinformowało nas Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Państwo płaci za PiS

Poprosiliśmy też o wykaz umów, które zawarto w ramach przygotowywania obchodów. I poza standardem, jak opłata za zajęcie pasa drogowego czy obsługę medyczną, jest kilka ciekawych pozycji. Najwięcej, bo prawie połowa kosztów, to umowa z Media Film Dariusz Gąsior. Za 141 tys. zł firma zajęła się przygotowaniem sceny, nagłośnienia, oświetlenia i reżyserią uroczystości.

Koszty organizacji obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Wirtualna Polska
Koszty organizacji obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Ta sama firma, tyle że na zlecenie PiS, a nie państwa, przygotowywała rocznice w poprzednich latach. W 2016 roku firma dostała od PiS ponad 600 tysięcy złotych, z czego 278 tys. zł za organizację obchodów na Krakowskim Przedmieściu - pisała "Polityka". Spółka przelała 10 tys. euro na konto fundacji New Direction, konserwatywnego think tanku, któremu szefuje polityk PiS Tomasz Poręba. Organizacja jest pod lupą audytorów z Parlamentu Europejskiego.

d1pmrkf

Zlecenie dla Media Film to kolejny przykład przerzucania wydatków partyjnych na państwowy rachunek. Tak samo stało się np. z samochodami - w 2016 roku wydatki PiS na transport drastycznie spadły, bo wierchuszka partyjna przesiadła się do służbowych limuzyn.

Ochrona Kaczyńskiego

Wśród firm, którym resort Piotra Glińskiego zapłacił za organizację rocznicy, jest też GROM Group, która zainkasowała niemal 46 tys. zł za "zabezpieczenie obchodów". Wszyscy znają Wojciecha Grabowskiego, wiceprezesa firmy i osobistego ochroniarza Jarosława Kaczyńskiego, który zagrał epizod w filmie "Smoleńsk" i główną rolę w jednej z transmisji posła PO Sławomira Nitrasa.

Ministerstwo podpisało też umowę ze spółką Srebrna, która jest rdzeniem finansowego imperium kontrolowanego przez PiS. Firma udzieliła jednorazowej licencji na emisję filmu, co kosztowało Skarb Państwa dokładnie 369 zł.

d1pmrkf

Aż 33 tys. zł przelano na konto Centrum Obsługi Kancelarii Premiera. To opłata za "druk plakatów informacyjnych, zaproszeń i identyfikatorów". Kolejne 44 tys. zł trafiło na konto firmy Grafton Projekt, która specjalizuje się w przygotowywaniu dokumentacji drogowej. Firma chwali się na swojej stronie, że powierzono jej opracowanie zmian w ruchu, uzyskanie pozwoleń i wdrożenie w terenie zmian organizacji ruchu.

W sumie rachunek wyniósł ponad 288 tys. zł. Niestety ministerstwo nie odpowiedziało na wszystkie pytanina, które przesłaliśmy. Chcieliśmy się dowiedzieć, kto ustalał program uroczystości i listę mówców. Bo choć płaciło ministerstwo, przebieg wydarzeń przypominał poprzednie rocznice, organizowane przez partię polityczną Prawo i Sprawiedliwość.

d1pmrkf

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d1pmrkf

d1pmrkf
Więcej tematów