Trwa ładowanie...
d13014h
03-04-2005 16:05

65. rocznica zbrodni katyńskiej

65 lat od dnia, w którym NKWD rozpoczęło
rozstrzeliwanie polskich oficerów, policjantów, lekarzy i
duchownych, wziętych do niewoli po napaści ZSRR na Polskę w 1939
r., przedstawiciele rodzin pomordowanych złożyli w niedzielę
kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem katyńskim na Placu Zamkowym
i na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

d13014h
d13014h

jcze Święty, ty upominałeś się o Katyń. Ty powiedziałeś: "Żaden naród nie może rozwijać się za cenę zniewolenia, podboju drugiego, za cenę jego śmierci" - mówił Stefan Melak z Komitetu Katyńskiego. Przytoczył słowa, które widnieją pod zdjęciem Jana Pawła II ustawionym pod pomnikiem katyńskim na Placu Zamkowym.

Przedstawiciele rodzin katyńskich uważają, że rosyjskie władze powinny przeprosić Polskę za mord katyński.

To było ludobójstwo, do którego Rosjanie się przyznali, a teraz prezydent Władimir Putin się z tego wycofuje - powiedziała Maria Rek, córka zamordowanego w Kalininie. Dodała, że bez wyjaśnienia zbrodni katyńskiej nie można budować zaufania między Polską a Rosją, a bez zaufania nie może być przyjaźni między narodami.

Każda zbrodnia powinna być rozliczona i dopóki zbrodniarz nie dokona ekspiacji, jest zbrodniarzem - powiedział Bogusław Uniśkiewicz, syn zamordowanego w Katyniu.

d13014h

Pod pomnikiem katyńskim na warszawskich Powązkach w 65. rocznicę rozpoczęcia rozstrzeliwań przedstawiciele rodzin zamordowanych rozsypali ziemię przywiezioną z Miednoje, Charkowa i Bykowni; złożyli wieńce i odmówili modlitwę.

3 kwietnia 1940 roku NKWD rozpoczęło rozstrzeliwanie polskich oficerów i cywilów wziętych do niewoli po napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. Pierwszych jeńców zamordowano w lesie pod Katyniem. Na mocy rozkazu radzieckich władz zamordowano ponad 22 tys. Polaków; 15 tys. spośród nich stanowili więźniowie obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.

Śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej prowadziła przez 14 lat rosyjska prokuratura wojskowa; jednak śledztwo zostało umorzone we wrześniu ubiegłego roku, nikomu nie postawiono zarzutów.

W grudniu polskie śledztwo w tej sprawie rozpoczął Instytut Pamięci Narodowej; jednak wbrew wcześniejszym zapowiedziom Rosjanie odmówili przekazania Polsce akt sprawy.

d13014h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13014h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj