Trwa ładowanie...
d1s819n
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

65 mln zł z UE na przyjazd i pobyt 2 tys. uchodźców w Polsce

Pierwsi spośród 2 tysięcy uchodźców, głównie Syryjczycy, trafią do Polski w przyszłym roku. Koszt związany z ich przyjazdem i pobytem to 65 mln zł ze środków Unii Europejskiej - poinformował Tomasz Cytrynowicz z Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska przyjmie głównie uchodźców z Syrii (na zdj. na granicy serbsko-węgierskiej)
Polska przyjmie głównie uchodźców z Syrii (na zdj. na granicy serbsko-węgierskiej) (AFP, Fot: Andrei Isakovic)
d1s819n

W Warszawie odbyła się konferencja prasowa pt. "Polska przyjmie uchodźców - i co dalej?", zorganizowana przez polskie przedstawicielstwo UNHCR, agendy ONZ upoważnionej do koordynacji międzynarodowych działań w celu ochrony uchodźców.

W ramach polityki migracyjnej UE w ciągu dwóch lat Polska ma przyjąć od Włoch i Grecji 1100 osób oraz zaoferowała 900 miejsc dla uchodźców przesiedlanych bezpośrednio z obozów poza Unią.

- Pierwsi uchodźcy nie pojawią się w Polsce w tym roku, więc mamy kilka miesięcy, żeby się na to przygotować. Na pewno będziemy mieli wpływ na to, kto to będzie. Głównym celem jest uratowanie tym ludziom zdrowia i życia - powiedział Cytrynowicz.

d1s819n

Podkreślił, że Unia Europejska przeznacza na każdego uchodźcę przesiedlonego (z obozów spoza UE) - 10 tys. euro, a na każdą osobę relokowaną z Grecji lub z Włoch - 6 tys. euro. - Te środki będą refundowane. To znaczy po przyjeździe tych osób te pieniądze zostaną Polsce zwrócone. Za 2 tys. osób to jest 65 mln złotych - powiedział Cytrynowicz.

Zapewnił, że każdy uchodźca, który w ramach unijnych programów przesiedlania i relokacji trafi do Polski, zostanie zweryfikowany przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i jeśli nie będzie zastrzeżeń, trafi do ośrodka dla cudzoziemców. - Bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze - powiedział.

Szczegóły związane ze sprowadzeniem tych osób na razie nie są znane. Cytrynowicz poinformował, że przedstawiciele UdSC spotkają się z każdym uchodźcą. Następnie osoby te trafią do otwartych ośrodków dla cudzoziemców. Przypomniał, że każda z tych osób będzie miała prawo do darmowej opieki medycznej, zakwaterowania i wyżywienia.

Poinformował, że w związku z przyjazdem tych osób do Polski, UdSC - we współpracy z UNHCR - przygotuje kampanię informacyjną. - Będziemy robić wszystko żeby przekonać zarówno społeczeństwo, jak i samych uchodźców, że Polska jest dobrym miejscem do życia - powiedział Cytrynowicz.

d1s819n

W Polsce cudzoziemcy mogą złożyć wniosek o tzw. indywidualny program integracyjny realizowany przez powiatowe jednostki pomocy rodzinie, które nadzoruje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Katarzyna Oyrzanowska z polskiego przedstawicielstwa Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców podkreśliła, że przesiedlenie można rozpocząć po stworzeniu efektywnych programów integracyjnych. Jak podkreśliła, należy jednoznacznie określić, kto będzie świadczył podstawowe usługi, w jaki sposób będą one finansowane i w jaki sposób uchodźcy będą mogli z nich skorzystać.

Do podstawowych usług dla przesiedlonych uchodźców zaliczyła m.in. opiekę zdrowotną, pomoc finansową i rzeczową, zakwaterowanie, edukację i szkolenia, naukę języka polskiego, pomoc w znalezieniu pracy oraz pomoc społeczną.

Z przedstawionych przez UNHCR danych wynika, że na świecie jest już prawie 60 mln uchodźców. Ponad połowa z nich nie ma 18 lat. Tylko przez pierwsze sześć miesięcy tego roku przez Morze Śródziemne do Włoch i Grecji trafiło po 68 tysięcy uchodźców. Podczas dramatycznych prób przedostania się tą drogą do Europy utonęło ponad 1,8 tys. osób.

d1s819n

- Zdecydowana większość z tych osób, które trafiają do Europy, to nie imigranci ekonomiczni, tylko osoby uciekające przed wojną i konfliktami - powiedziała Maria Pamuła z UNHCR.

Cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem w kraju pochodzenia - z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej - nie może lub nie chce korzystać z ochrony tego kraju.

d1s819n

Podziel się opinią

Share

d1s819n

d1s819n
Więcej tematów