Polska64% Polaków: międzynarodowa sytuacja Polski jest dobra

64% Polaków: międzynarodowa sytuacja Polski jest dobra

W opinii 64% ankietowanych sytuacja
Polski na scenie międzynarodowej jest dobra; większość badanych
(76%) uważa, że obecnie nie ma zewnętrznego zagrożenia dla
naszego kraju - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Jednocześnie 45% ankietowanych sądzi, że w stosunkach z innymi krajami Polska raczej niewystarczająco zabezpiecza swe interesy.

CBOS zwraca uwagę, że odsetek respondentów uważających sytuację międzynarodową Polski za dobrą (64%) jest największy od 2003 r., odkąd Centrum pyta o taką ocenę.

Jako złą sytuację Polski na scenie międzynarodowej oceniło 20% badanych, 16% nie wyraziło opinii na ten temat.

CBOS zaznacza również, że przekonanie, że nie ma zewnętrznego zagrożenia dla Polski dominuje już od kilkunastu lat, ale nasiliło się w ostatnich trzech - co zapewne wiąże się z członkostwem Polski w UE.

Według najnowszego sondażu zdecydowana większość respondentów (76%) uważa, że obecnie nie ma zewnętrznego niebezpieczeństwa dla naszego kraju. Zagrożenie takie istnieje w opinii 12% badanych, tyle samo nie wyraziło w tej kwestii zdania.

Pomimo tego, że większość respondentów pozytywnie ocenia sytuację Polski na scenie międzynarodowej i jest przekonana, że nie istnieje zagrożenie zewnętrzne, opinie na temat obecnej polityki zagranicznej i tego, czy Polska wystarczająco chroni swe interesy, są już bardziej powściągliwe.

Zdaniem 45% badanych Polska "raczej niewystarczająco" zabezpiecza swoje interesy w stosunkach z innymi krajami. W opinii 36% robi to "raczej wystarczająco", a 19% badanych nie wyraziło opinii.

Według CBOS liczba pozytywnych ocen międzynarodowej sytuacji Polski jest tym większa, im wyższy jest poziom wykształcenia badanych - wśród najlepiej wykształconych sięga on 74%.

Stosunkowo najlepiej sytuację Polski w świecie oceniają zwolennicy PO (80% - dobra, 13% - zła), nieco gorzej sympatycy SLD (77% - dobra, 17% - zła) i PSL (76% - dobra 15% - zła) a najgorzej elektorat PiS (73% - dobra, 20% - zła).

Jednak najmniej pozytywnych ocen, a najwięcej negatywnych wyrażają osoby bierne politycznie. Wśród osób niezamierzających głosować 53% uważa, że międzynarodowa sytuacja Polski jest dobra, a 23% ocenia ją jako złą.

Przekonanie o istnieniu zagrożenia zewnętrznego dla Polski jest częstsze wśród zwolenników partii opozycyjnych (14% elektoratu PiS i 11% - SLD) niż wśród sympatyków ugrupowań tworzących koalicję rządową (po 7% PO i PSL).

Ocena polityki zagranicznej i tego jak chroni ona interes Polski w relacjach z innymi krajami zależna jest m.in od preferencji partyjnych.

W elektoratach PO i SLD przeważają oceny pozytywne: 52% zwolenników PO i 48% sympatyków SLD uważa, że Polska raczej wystarczająco zabezpiecza swe interesy w relacjach międzynarodowych; przeciwnego zdania jest 39% elektoratu PO i 32% - SLD.

Wśród zwolenników PSL oceny się równoważą - 47% uważa, że polski interes jest zabezpieczany raczej wystarczająco, 49% że raczej niewystarczająco.

W większości krytyczni są natomiast zdeklarowani wyborcy PiS - 36% z nich pozytywnie ocenia politykę zagraniczną i ochronę polskich interesów na arenie międzynarodowej, a 58% - negatywnie.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 6-9 czerwca 2008 r. na 1107- osobowej reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
politykasondażpolska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)