600 sfałszowanych dokumentów tożsamości na granicy
Od początku bieżącego roku, funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili około 600 prób posłużenia się na granicy fałszywymi dokumentami podróży.
22.09.2009 | aktual.: 13.10.2009 15:56
Jak wskazują dane statystyczne, od początku 2009 r. do końca sierpnia, na podkarpackich przejściach granicznych i poza nimi, funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili najwięcej fałszerstw stempli granicznych - 200 i fałszywych paszportów – 33, ujawniono również 23 fałszywe wizy, przerobione dowody osobiste (19), dowody rejestracyjne i prawa jazdy (21), karty pobytu, „zielone karty”, pozwolenia na pobyt – łącznie 40. W ostatnim okresie czasu wzrasta liczba zatrzymanych fałszywych umów o pracę, umów o dzieło, oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi i zaświadczeń o zatrudnieniu (52).
Coraz częściej się zdarza, że zatrzymani na granicy podróżni z fałszywym paszportem, chcąc uwiarygodnić swoje dane okazują kontrolerom cały komplet fałszywych dokumentów : fałszywe prawo jazdy, dowód osobisty czy imienne bilety komunikacji miejskiej. Tak było dzisiaj rano w przejściu granicznym w Korczowej. Kobieta podający się za 44-letnią obywatelkę Słowacji zgłosiła się do odprawy granicznej na wyjazd z Polski do Ukrainy. W trakcie kontroli paszportu kontroler SG ujawnił wymianę fotografii. Kobieta upierała się, że jest obywatelką Słowacji i chcąc uwiarygodnić pochodzenie okazała inne dokumenty, które także były fałszywe. Wkrótce okazało się, że jest to obywatelka Ukrainy, która przeterminowała pobyt na Słowacji i wraca do domu.
Aktualnie, Ukrainkę czeka postępowanie karne za posłużenie się fałszywymi dokumentami jak też wydalenie z zakazem wjazdu do Polski od 3 do 5 lat.
Jak widać, dzięki nowoczesnemu sprzętowi do kontroli dokumentów, który znajduje się w każdym z przejść granicznych, a także prowadzonym w szkołach Straży Granicznej intensywnym kursom, m. in. dla specjalistów ds. fałszerstw dokumentów, przekraczanie granicy Unii Europejskiej z wykorzystaniem fałszywych dokumentów nie jest wcale sprawą łatwą.
BiOSG