60% Polaków zadowolonych z członkostwa w UE
60% Polaków wyraża aprobatę dla
członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej - wynika z
październikowego sondażu TNS OBOP. Negatywny stosunek do obecności Polski we Wspólnocie ma natomiast
9% respondentów.
Co czwarty pytany (26%) podziela pogląd, że członkostwo Polski w Unii nie jest "ani czymś dobrym, ani złym". Odsetek ten nie zmienia się od 1 maja 2004 roku, kiedy Polska wstąpiła do UE.
Natomiast wzrosła liczba osób przekonanych, że wejście Polski do Unii nie wpłynęło na ich życie. Obecnie myśli tak 78% ankietowanych. Jak czytamy w komentarzu do wyników, odsetek ten jest o 7 punktów proc. wyższy niż we wrześniu, ale jest zgodny z tendencją - podobne wyniki pracowania notowała we wcześniejszych miesiącach.
Co piąty Polak odczuwa zmiany spowodowane przez przystąpienie naszego kraju do UE; połowa z tych osób (10%) pozytywnie ocenia te zmiany, a druga połowa - negatywnie.
Podobnie jak przed miesiącem, 57% respondentów uważa, że wejście do UE zmieniło sytuację naszego kraju, jednak więcej niż we wrześniu jest przekonanych o zmianach na lepsze - 44%, wzrost o 5 punktów proc., mniej - 13% dostrzega przede wszystkim zmiany na gorsze (miesiąc temu 18%). Opinię, że członkostwo w UE nie odegrało większej roli dla sytuacji Polski wyraża "stałe" 35% badanych.
Nieco ponad połowa respondentów (53%) dobrze ocenia wpływ przystąpienia do Unii Europejskiej na pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej, odmiennego zdania jest 8% Polaków. Co trzeci badany przez TNS OBOP (30%) twierdzi, że członkostwo Polski w UE nie przyniosło żadnych istotnych zmian pod względem pozycji międzynarodowej Polski.
Ponadto z badania wynika, że pozytywnie o członkostwie w UE wypowiadają się przede wszystkim ankietowani o centrolewicowych lub centroprawicowych przekonaniach (po 75%), ci którzy twierdzą, że w wyborach do Sejmu 25 września głosowali na PO (81%) lub SLD (72%). Zadowolone są również osoby z wyższym wykształceniem - 86 proc.
Sondaż przeprowadzono w dniach 29.09-3.10.2005 r. na reprezentatywnej, losowej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.