6‑tysięczna armia dzieci walczy w Darfurze
Nawet 6 tys. dzieci-żołnierzy, z których niektóre mają 11 lat, zostało zwerbowanych przez rebeliantów i siły prorządowe w Darfurze, w zachodnim Sudanie - podała ONZ. Kolejne 2 tys. dzieci służą w południowym Sudanie, który w 2005 roku podpisał porozumienie pokojowe z Chartumem, i na wschodzie kraju, gdzie trwa powstanie przeciwko rządowi.
Ted Chaiban z Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) powiedział, że dzieci znajdują się tak w szeregach grup rebelianckich, jak i wspieranych przez rząd w Chartumie milicji oraz w sudańskiej armii.
Według sudańskiego i międzynarodowego prawa, rekrutowanie żołnierzy poniżej 18 lat jest nielegalne, nawet jeśli nie uczestniczą bezpośrednio w działaniach zbrojnych - podkreślił.
Oenzetowskie agencje szacują, że ponad 4 mln ludzi ucierpiały w wyniku trwającego niemal sześć lat konfliktu w Darfurze. Połowa z nich to dzieci - podał UNICEF.
Darfur od roku 2003 jest areną krwawego konfliktu. Rozpoczął się on od buntu czarnoskórej ludności przeciw zdominowanym przez Arabów sudańskim władzom centralnym. Buntownicy zarzucają rządowi w Chartumie m.in. dyskryminację.
Od początku konfliktu w Darfurze, gdzie arabskie milicje dżandżawidów dokonywały brutalnych i krwawych czystek etnicznych na terenach zamieszkanych przez czarnych Afrykanów, zginęło około 300 tysięcy ludzi. 2,5 miliona zostało zmuszonych do opuszczenia domów. Powszechnie uważa się, że to obecnie największy kryzys humanitarny na świecie.