6 stycznia: Orszaki Trzech Króli w polskich miastach
6 stycznia od 2011 roku jest dniem wolnym. W tym czasie w miastach odbywają się Orszaki Trzech Króli ze wspólnym kolędowaniem. Hasłem tegorocznych orszaków jest zawołanie św. Franciszka z Asyżu „Pokój i Dobro”.
05.01.2017 11:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Tradycyjnie już, ich uczestnicy założą papierowe korony. W każdym mieście orszaki przyciągają kilka tysięcy osób. A w tym roku 6 stycznia w wielu miejscach będzie można wesprzeć akcję Caritasu „Rodzina Rodzinie”, która wspiera mieszkańców ogarniętą wojną Syrii.
Jak podkreślają organizatorzy Orszaku, w ubiegłych latach warszawski Orszak gromadził dziesiątki tysięcy osób, które wędrowały za Gwiazdą, śpiewając kolędy. W tym roku również ma być kultywowana tradycja wspólnego śpiewania kolęd. Będą rozdawane śpiewniki dla uczestników święta, ale teksty kolęd można pobrać ze strony fundacji organizującej orszak.
6 stycznia w Łodzi
Łódź, której były prezydent walczył o wolne w 6 stycznia, czeka nie tylko orszak przechodzący ulicą Piotrkowską, ale też festyn z okazji święta z koncertem i wspólnym śpiewaniem kolęd. Orszak Trzech Króli wyruszy około południa sprzed kościoła przy placu Wolności, po mszy świętej pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Marka Jędraszewskiego.
Organizatorzy podkreślają, że łodzianie chętnie uczestniczą w obchodach święta Objawienia Pańskiego. W tym roku przygotowano dla nich 7 tys. śpiewników kolęd oraz kilka tysięcy kolorowych koron, rycerskich hełmów i mieczy, anielskich skrzydeł oraz szczodraki (tradycyjne słodkie bułki) i ciepłą herbatę.
Będzie to już kolejny orszak 6 stycznia, ale po raz pierwszy dary niesione przez trzech króli zostaną złożone w żywej szopce. A dla najmłodszych atrakcją może być wielbłąd.
Królowie w elektrycznych pojazdach
6 stycznia ulicami Krakowa przejdą aż trzy Orszaki Trzech Króli. Każdy z nich zostanie poprowadzony przez innego króla i będzie miał własną kolorystykę. Orszak zielony symbolizujący kontynent azjatycki wyruszy z placu Sikorskiego. Niebieski z królem z Afryki zacznie się na placu Matejki Orszak czerwony symbolizuje Europę i wyruszy ze Wzgórza Wawelskiego. Ten orszak poprowadzi kard. Stanisław Dziwisz. Wszystkie trzy orszaki wyruszają o godz. 11, a poprzedzą je msze święte.
Wszystkie trzy orszaki spotkają się na Rynku Głównym. Trzej Królowie wjadą na niego w pojazdach z elektrycznym napędem. Organizatorzy mówią, że w ten sposób nawiązują do walki z krakowskim smogiem.
Orszaki w [Poznaniu](https://turystyka.wp.pl/poznan-6049947663164033c), Wrocławiu i Gdańsku
Poznański Orszak Trzech Króli rozpocznie się 6 stycznia na placu Wolności o godz. 12, ale już godzinę wcześniej będzie można odebrać od wolontariuszy śpiewniki i papierowe korony dla pierwszych 10 tys. osób. Korowód śpiewając kolędy przejdzie na Stary Rynek, gdzie królowie złożą dary w szopce. O godz. 13 odbędzie się na rynku koncert, a na godz. 13.45 zaplanowano mszę świętą w poznańskiej Farze.
6 stycznia Orszak Trzech Króli wyruszy o godz. 12.30 z Ostrowa Tumskiego. Ulicami św. Katarzyny i Oławską dotrze do rynku. Tam królowie symboliczne złożą dary i oddadzą pokłon Jezusowi w stajence. Podczas przemarszu korowodu zostaną odegrane sceny walki dobra ze złem i śpiewane kolędy.
W Gdańsku Orszak Trzech Króli przejdzie w Gdańsku ulicą Piwną, Tkacką, Długą i Długim Targiem. Korowód ruszy o godz. 12 sprzed wejścia do Bazyliki Mariackiej. Podobnie jak w innych miastach, 6 stycznia dostaną śpiewniki oraz papierowe korony i podążą za królami. Organizatorzy spodziewają się podobnej liczby uczestników co w poprzednich latach. W zeszłym roku oszacowano liczbę uczestników na około 15 tys.
Transgraniczny orszak w Zgorzelcu
6 stycznia ulicami Zgorzelca przejdzie transgraniczny Orszak Trzech Króli. Będzie to jedyny taki orszak w kraju, w którym udział wezmą razem mieszkańcy miast polskiego i niemieckiego. Orszak wyruszy sprzed kościoła Świętej Trójcy na Starym Mieście w Goerlitz. Trzej Królowie poprowadzą go przez Most Staromiejski na polską stronę Zgorzelce. Następnie przejdą pod zgorzelecki dom kultury. Organizatorzy z niemieckiej i polskiej parafii spodziewają się, tak jak w ubiegłych latach, około 3 tys. uczestników.