Trwa ładowanie...
dhi6y1g
6 stycznia

6 stycznia: Orszaki Trzech Króli w polskich miastach

6 stycznia od 2011 roku jest dniem wolnym. W tym czasie w miastach odbywają się Orszaki Trzech Króli ze wspólnym kolędowaniem. Hasłem tegorocznych orszaków jest zawołanie św. Franciszka z Asyżu „Pokój i Dobro”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
6 stycznia: Orszaki Trzech Króli w polskich miastach
(PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski)
dhi6y1g

Tradycyjnie już, ich uczestnicy założą papierowe korony. W każdym mieście orszaki przyciągają kilka tysięcy osób. A w tym roku 6 stycznia w wielu miejscach będzie można wesprzeć akcję Caritasu „Rodzina Rodzinie”, która wspiera mieszkańców ogarniętą wojną Syrii.

Największy Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Warszawy. Rozpocznie się 6 stycznia o godz. 12 modlitwą Anioł Pański na placu Zamkowym. Barwny korowód z królami przejdzie Krakowskim Przedmieściem na plac Piłsudskiego.

Jak podkreślają organizatorzy Orszaku, w ubiegłych latach warszawski Orszak gromadził dziesiątki tysięcy osób, które wędrowały za Gwiazdą, śpiewając kolędy. W tym roku również ma być kultywowana tradycja wspólnego śpiewania kolęd. Będą rozdawane śpiewniki dla uczestników święta, ale teksty kolęd można pobrać ze strony fundacji organizującej orszak.

6 stycznia w Łodzi

Łódź, której były prezydent walczył o wolne w 6 stycznia, czeka nie tylko orszak przechodzący ulicą Piotrkowską, ale też festyn z okazji święta z koncertem i wspólnym śpiewaniem kolęd. Orszak Trzech Króli wyruszy około południa sprzed kościoła przy placu Wolności, po mszy świętej pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Marka Jędraszewskiego.

dhi6y1g

Organizatorzy podkreślają, że łodzianie chętnie uczestniczą w obchodach święta Objawienia Pańskiego. W tym roku przygotowano dla nich 7 tys. śpiewników kolęd oraz kilka tysięcy kolorowych koron, rycerskich hełmów i mieczy, anielskich skrzydeł oraz szczodraki (tradycyjne słodkie bułki) i ciepłą herbatę.

Będzie to już kolejny orszak 6 stycznia, ale po raz pierwszy dary niesione przez trzech króli zostaną złożone w żywej szopce. A dla najmłodszych atrakcją może być wielbłąd.

Królowie w elektrycznych pojazdach

6 stycznia ulicami Krakowa przejdą aż trzy Orszaki Trzech Króli. Każdy z nich zostanie poprowadzony przez innego króla i będzie miał własną kolorystykę. Orszak zielony symbolizujący kontynent azjatycki wyruszy z placu Sikorskiego. Niebieski z królem z Afryki zacznie się na placu Matejki Orszak czerwony symbolizuje Europę i wyruszy ze Wzgórza Wawelskiego. Ten orszak poprowadzi kard. Stanisław Dziwisz. Wszystkie trzy orszaki wyruszają o godz. 11, a poprzedzą je msze święte.

Wszystkie trzy orszaki spotkają się na Rynku Głównym. Trzej Królowie wjadą na niego w pojazdach z elektrycznym napędem. Organizatorzy mówią, że w ten sposób nawiązują do walki z krakowskim smogiem.

Orszaki w [Poznaniu](https://turystyka.wp.pl/poznan-6049947663164033c), Wrocławiu i Gdańsku

Poznański Orszak Trzech Króli rozpocznie się 6 stycznia na placu Wolności o godz. 12, ale już godzinę wcześniej będzie można odebrać od wolontariuszy śpiewniki i papierowe korony dla pierwszych 10 tys. osób. Korowód śpiewając kolędy przejdzie na Stary Rynek, gdzie królowie złożą dary w szopce. O godz. 13 odbędzie się na rynku koncert, a na godz. 13.45 zaplanowano mszę świętą w poznańskiej Farze.

6 stycznia Orszak Trzech Króli wyruszy o godz. 12.30 z Ostrowa Tumskiego. Ulicami św. Katarzyny i Oławską dotrze do rynku. Tam królowie symboliczne złożą dary i oddadzą pokłon Jezusowi w stajence. Podczas przemarszu korowodu zostaną odegrane sceny walki dobra ze złem i śpiewane kolędy.

W Gdańsku Orszak Trzech Króli przejdzie w Gdańsku ulicą Piwną, Tkacką, Długą i Długim Targiem. Korowód ruszy o godz. 12 sprzed wejścia do Bazyliki Mariackiej. Podobnie jak w innych miastach, 6 stycznia dostaną śpiewniki oraz papierowe korony i podążą za królami. Organizatorzy spodziewają się podobnej liczby uczestników co w poprzednich latach. W zeszłym roku oszacowano liczbę uczestników na około 15 tys.

Transgraniczny orszak w Zgorzelcu

6 stycznia ulicami Zgorzelca przejdzie transgraniczny Orszak Trzech Króli. Będzie to jedyny taki orszak w kraju, w którym udział wezmą razem mieszkańcy miast polskiego i niemieckiego. Orszak wyruszy sprzed kościoła Świętej Trójcy na Starym Mieście w Goerlitz. Trzej Królowie poprowadzą go przez Most Staromiejski na polską stronę Zgorzelce. Następnie przejdą pod zgorzelecki dom kultury. Organizatorzy z niemieckiej i polskiej parafii spodziewają się, tak jak w ubiegłych latach, około 3 tys. uczestników.

dhi6y1g

Podziel się opinią

Share

dhi6y1g

dhi6y1g
Więcej tematów