6 maja - święto Gwardii Szwajcarskiej
6 maja swoje święto obchodzą żołnierze Gwardii Szwajcarskiej. Gwardziści od ponad 500 lat stanowią osobistą ochronę papieża, strzegą Pałacu Apostolskiego i granic Watykanu, a także od pewnego czasu towarzyszą Ojcu Świętemu w podróżach zagranicznych.
Zgodnie z tradycją, 6 maja, 32 rekrutów Gwardii Szwajcarskiej złoży w Watykanie uroczystą przysięgę. Odbywa się ona w charakterystyczny sposób, ponieważ rekrut kładzie lewą rękę na sztandarze gwardii, na którym widnieje herb papieża, prawą zaś, wyciąga do góry i pokazuje trzy palce, na znak Trójcy Świętej.
Przysięgę poprzedzi msza święta w Bazylice św. Piotra, którą odprawi kardynał Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. W uroczystościach weźmie udział 600-et zaproszonych gości, wśród nich kardynałowie, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Watykanie oraz rządu szwajcarskiego.
Święto Gwardii jest obchodzone 6 maja, na pamiątkę wydarzeń z 1527 roku, kiedy podczas walk o Rzym zginęło 147 gwardzistów, bohatersko broniących papieża Klemensa VII. Pomogli papieżowi przedostać się sekretnym przejściem z Watykanu do Zamku Świętego Anioła.
Gwardia Szwajcarska jest najstarszą armią świata, gdyż została sformowana w 1506 roku, i jednocześnie - najmniejszą, ponieważ liczy 110 gwardzistów. Żołnierze noszą paradne, granatowo-czerwono-żółte mundury w pasy, zaprojektowane przez komendanta Julesa Reponda.
W Gwardii służą wyłącznie Szwajcarzy, katolicy o nienagannej opinii, którzy skończyli w swoim kraju szkołę rekrucką. Kandydat na gwardzistę powinien być wykształcony, być w wieku 19-30 lat i mieć wzrost najmniej 174 cm. Służba trwa najkrócej dwa lata.
Gwardziści pełnią warty w różnych częściach Watykanu, głównie przy bramach wjazdowych i w okolicach papieskich apartamentów. Typowym uzbrojeniem żołnierza jest halabarda i miecz. Oprócz tego dysponują nowoczesną bronią maszynową, gazami łzawiącymi i granatami. Są dobrze wyszkoleni i odbywają regularne ćwiczenia. Gwardziści mają własnego kapelana i sztandar. Ich dewizą jest: "Tapfer und Treu" - "dzielny i wierny".
Dowodzi nimi komendant w randze pułkownika, który jest członkiem Rodziny Papieskiej i nosi tytuł Szlachcica jego Świątobliwości. Obecny, 34. dowódca to pułkownik Daniel Rudolf Anrig, mianowany 19 sierpnia 2008 roku.
Gwardię założył papież Juliusz II w 1506 roku. Gdy żołnierze przybyli na plac św. Piotra, by pełnić służbę, papież ich pobłogosławił i określił mianem "defensores Ecclesiae libertatits" - "obrońców wolności Kościoła".