Trwa ładowanie...
d1hmgxm

55 lat temu utworzono cenzurę

W czwartek 5 lipca mija 55. rocznica utworzenia cenzury w PRL. 5 lipca 1946 roku powołano Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk podlegający premierowi.

d1hmgxm
d1hmgxm

Zadaniem urzędu był nadzór nad prasą, publikacjami i widowiskami oraz kontrola rozpowszechniania wszelkiego rodzaju utworów za pomocą druku, obrazu i żywego słowa.

Dekret o utworzeniu cenzury znowelizowano po raz pierwszy 28 lipca 1948 roku. Postanowiono wtedy, że będzie ona obejmować również zakłady poligraficzne oraz że będą potrzebne zezwolenia na wydawanie czasopism. W roku 1952, cenzurą zostały objęte ogłoszenia, zawiadomienia i plakaty oraz zakłady wytwarzające stemple.

Siedziba Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk mieściła się w Warszawie przy ulicy Mysiej 2.

Na cenzurowanie nie zgadzało się wielu przedstawicieli polskiej myśli i nauki. Znane jest np. wystąpienie Stefana Kisielewskiego na zebraniu Związku Literatów Polskich w 1968 r. Zaprotestował wtedy przeciwko - jak to nazwał - skandalicznej dyktaturze ciemniaków. Kisielewski przypominał wówczas także, że właśnie mija setna rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego, a według ówczesnych zaleceń, nie można było o tym wspominać w mediach.

d1hmgxm

Walkę z cenzurą w PRL wspierała także zagranica. Po koniec lat 70. londyńskie wydawnictwo "Aneks" opublikowało dwutomową "Czarną księgę cenzury PRL" dotyczącą lat 1974-1977. Opisano w niej przypadki ingerencji cenzorów w treść gazet, czasopism, książek, widowisk teatralnych oraz filmów.

Właśnie z tego wydawnictwa można się było dowiedzieć, że w roku 1976 Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk posiadał listę 37 nazwisk twórców, których publikacje i wszystkie przypadki wymienienia ich nazwisk miały być sygnalizowane kierownictwu urzędu decydującego o ewentualnym dopuszczeniu ich do druku. Na liście byli m. in. Zbigniew Herbert, Wojciech Młynarski, Stanisław Tym, Jerzy Waldorff, Stefan Kisielewski, Jacek Kleyff.

Cenzurę w Polsce ostatecznie zniosła ustawa uchylająca ustawę o kontroli publikacji i widowisk oraz likwidująca Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk z dnia 6 czerwca 1990 roku. (and)

d1hmgxm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hmgxm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj