500 tys. kobiet ofiarami handlu ludźmi
Co roku 500 tys. osób pada ofiarą handlu
ludźmi w Europie; w większości są to kobiety i dziewczęta - podano
w Warszawie podczas konferencji prasowej będącej częścią
kampanii przeciwko handlowi kobietami "Nieświadomość zmienia życie".
Pomysłodawcą kampanii jest polskie Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego, a partnerem fundacja La Strada.
Międzynarodowy Dzień Kobiet jest okazją do rozmowy o wielkim problemie, którym jest handel kobietami - stwierdziła koordynator polskiego programu fundacji La Strada, Stana Buchowska.
Co roku otrzymujemy 3,5 tysiąca sygnałów o handlu kobietami, a do fundacji trafia około 250 kobiet będących ofiarami handlu i zmuszania ich do prostytucji - poinformowała Buchowska. Dodała, że jest to tylko "wierzchołek góry lodowej faktycznej skali zjawiska w Polsce".
Podkreśliła, że istnieje społeczne przyzwolenie na ten proceder, więc sprawcy czują się bezkarni, a ofiary są gnębione.
Według Buchowskiej, ogromną rolę w informowaniu społeczeństwa o skali problemu i potrzebie jego zwalczania mają media. Według badań CBOS-u, 95% respondentów otrzymuje informacje o problemie właśnie z mediów - wyjaśniła.
W ramach kampanii "Nieświadomość zmienia ludzi" 7 marca na ulicach Warszawy wolontariusze zbierali podpisy pod listem z wyrazami solidarności z ofiarami łamania praw człowieka oraz sprzeciwem wobec zjawiska. W czasie akcji zebrano blisko 1,6 tys. podpisów.
Podczas konferencji pod listem podpisali się również dyrektor polskiego Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego Jacek Safuta oraz Stana Buchowska. List zostanie przekazany wiceminister pracy i polityki społecznej Joannie Kluzik-Rostkowskiej, której podlegają sprawy kobiet i rodziny oraz przeciwdziałanie dyskryminacji.
Parlament Europejski od lat nalega na rządy państw członkowskich Unii, aby skuteczniej zapobiegały handlowi kobietami i zwalczały go, m.in. poprzez edukację i zaostrzanie kar - powiedział Safuta. Ma temu służyć również ta kampania w Polsce przygotowana przez polskie Biuro Informacyjne - dodał.
Poinformował, że w środę Parlament Europejski zorganizował w Brukseli konferencję prasową poświęconą zjawiskom handlu ludźmi i przymusowej prostytucji w czasie światowych imprez sportowych. Konferencje i akcje dotyczące handlu kobietami odbywają się także w miastach, gdzie funkcjonują Biura Informacyjne Parlamentu Europejskiego.
La Strada - pozarządowa organizacja zajmująca się m.in. niesieniem pomocy kobietom sprzedawanym lub porywanym do prostytucji i pracy przymusowej - działa w Polsce od ponad 10 lat. Wchodzi w skład międzynarodowej sieci La Strada - dziewięciu niezależnych organizacji pozarządowych działających na Białorusi, w Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Czechach, Macedonii, Mołdawii, Holandii, Polsce i Ukrainie. Jej celem jest zapobieganie handlowi ludźmi, szczególnie kobietami z Europy Środkowo-Wschodniej oraz udzielanie pomocy ofiarom zjawiska.