Trwa ładowanie...
d33tpg9

500 plus na dziecko. Kryterium dochodowe ulegnie zmianie

500 plus – rozszerzenie świadczeń. Rodziny z dziećmi na pierwszym miejscu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
500 plus na pierwsze dziecko. Kryterium dochodowe ulegnie zmianie
500 plus na pierwsze dziecko. Kryterium dochodowe ulegnie zmianie (iStock.com)
d33tpg9

500 plus – nadchodzą zmiany

Elżbieta Rafalska – mister rodziny, pracy i polityki społecznej po raz kolejny zabrała głos w sprawie zmian w budzącym wiele kontrowersji programie „Rodzina 500 plus”. We wtorek Rada Ministrów przyjęła już wstępny projekt budżetu na rok 2019. Założono inflację na poziomie 2,3%, wzrost PKB o 3,8%, deficyt budżetowi wysokości maksymalnie 28,5 mld zł oraz deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 1,8 %. Według komunikatu przesłanego przez Ministerstwo Finansów budżet na 2019 ma zapewnić finansowanie rozwojowych i społecznych programów rządu.

Minister Rafalska o budżecie prospołecznym

Według minister Elżbiety Rafalskiej większość projektów i programów społecznych ma charakter obligatoryjny, a co za tym idzie zobowiązuje do sfinansowania całkowitego zabezpieczenia tych wydatków. Do tego typu prospołecznych programów należą „Rodzina 500 plus” oraz polegający na dofinansowaniu na wyprawkę szkolną „Dobry Start”. Zabezpieczone są również środki na zapowiadane matczyne emerytury.

d33tpg9

500 plus – czy wzrośnie?

Zdaniem minister Rafalskiej przyjdzie moment, w którym trzeba będzie poddać analizie zmianę kryterium dochodowego. Program określiła jednak mianem „czułego na uwagi w dyskusji”. Pomysłów na zmiany jest sporo. Padła nawet propozycja zamiany 500 plus na 1000 plus, co na chwilę obecną jest niemożliwe.

Kwestia świadczeń dla seniorów

Nie da się ukryć, że to właśnie emeryci otrzymują bardzo niskie świadczenia. To bardzo liczna grupa w Polsce, która znajduje się w kręgu zagrożonym ubóstwem (szczególnie Ci o najniższych emeryturach). W 2019 roku zapowiedziano nową, zdecydowanie lepszą propozycje dla seniorów, jednak na wyjaśnienie jaki to projekt musimy jeszcze poczekać. Możliwe, że pozostaje jeszcze w fazie planów.

d33tpg9

Podziel się opinią

Share
d33tpg9
d33tpg9
Więcej tematów