50 najlepszych produktów technologicznych wszech czasów
Co mają wspólnego Beatlesi, Obywatel Kane, Muhammad Ali? Przez wielu uważani są za najlepszych w swojej dziedzinie. Ta sama zasada obowiązuje w dziedzinie technologii. Co jest najlepszym produktem technologicznym epoki cyfrowej? Co powoduje, że jakiś produkt uznamy za najlepszy? Przede wszystkim musi być to produkt wysokiej jakości. Nasi koledzy z amerykańskiego PC Worlda wzięli na swoje barki trud utworzenia listy najważniejszych produktów technologicznych wszech czasów. Od przełomowego sprzętu po niezwykłe oprogramowanie - przypominamy produkty, które na zawsze zmieniły technologię i nasze życie.
Po rozważeniu setek kandydatów i wielogodzinnych debatach zespół PC World wybrał 50 najlepszych produktów technologicznych. Braliśmy pod uwagę tylko to, co pojawiło się w epoce komputerów osobistych, więc na naszej liście nie znajdziecie ani odziarniarki bawełny, ani radia. Zamiast tego spotkacie wiele przedmiotów których sami używaliście, a może nawet używacie nadal.
06.04.2007 | aktual.: 10.04.2007 14:57
Ach, no tak... Możecie pomyśleć, że głupio wybraliśmy. Że nie uwzględniliśmy wielu ważnych rzeczy. Prosimy, nie krępujcie się - wszelkie opinie prosimy wpisywać w komentarzach.
1. Netscape Navigator ( 1994 )
Marc Andreessen mógł wiedzieć w co się pakuje gdy w National Center for Supercomputer Applications pracował nad przeglądarką Mosaic, ale gdy kończył college i zadał się z gośćmi z Doliny Krzemowej na pewno nie wiedział, że zaczyna się epoka Internetu. W 1994 rokuk Andreessen założył Netscape Communications i zaoferował światu przeglądarkę Navigator, która opierała się na Mosaicu. Dzięki temu HTML-a mogli poznać nie tylko użytkownicy sieci akademickich. Od tej pory wszystko się zmieniło.
Netscape stał się powodem, dla którego ludzie zaczęli spędzać w Sieci całe godziny i przyczynił się do niezwykłej popularności niektórych witryn. Stał się też powodem wytoczenia przez amerykański Departament Sprawiedliwości sprawy Microsoftowi, który włączył Internet Explorera do systemu Windows. Za oficjalny początek ery dotkomów uważa się 9 sierpnia 1995 roku - dzień giełdowego debiutu Netscape'a.
Niestety przeglądarka nie nadążała za swoimi czasami i w późnych latach 90. utraciła rynek na rzecz Internet Explorera. Wciąż istnieje i jest rozwijana ( jej właścicielem jest AOL ), ale zupełnie nie liczy się na rynku. Mimo to, jej wpływ wciąż widać w Sieci. Fragmenty jej pierwotnego kodu znajdziemy niemal w każdej innej przeglądarce, od Firefoksa po Internet Explorera.
Wystarczy nacisnąć Pomoc/Internet Explorer - Informacje by się o tym przekonać. A tym, którzy chcą przypomnieć sobie stare dobre czasy i obejrzeć wirtualny świat za pomocą Netscape'a polecamy wizytę w Archiwum Przeglądarki Netscape - http://sillydog.org/narchive/. 2. Apple II ( 1977 )
Apple I to była zabawka dla hobbistów, ale Apple II to komputer dla każdego. Szybko stał się ( wraz ze swoimi kuzynami II+, IIe i IIc ) komputerem, który potrafił coś zrobić i przeznaczony był dla zwykłego człowieka ( konkurenci, jak Commodore 64 czy TRS-80 Color Computer byli przy nim żałosnymi zabawkami ).
Co było w nim takiego specjalnego? Został wyposażony w wiele programów użytkowych ( był to na przykład pierwszy komputer osobisty wyposażony w arkusz kalkulacyjny VisiCalc ), nadawał się przy tym do gier i można go były rozbudowywać ( kiedy po raz ostatni widzieliście komputer z ośmioma portami rozszerzeń? ). Ponadto wyglądał zdecydowanie lepiej, niż wszystko, co było przed nim. I ta filozofia przyświeca Apple'owi do dzisiaj. Apple II może nie był pierwszym komputerem osobistym, ale był impulsem do rozwoju tego typu maszyn.
Przy odrobinie szczęścia Apple'a II wciąż można znaleźć na aukcjach internetowych.
3. TiVo HDR110 ( 1999 )
Trudno w to uwierzyć, ale to prawda. TiVo niedługo skończy dziesięć lat. W świecie technologii to wiek starczy. Założenie jest proste: TiVo ( i jego konkurent ReplayTV ) ma zastąpić taśmę VHS dzięki dyskowi twardemu o olbrzymiej pojemności na którym zapiszemy sygnał cyfrowy zamiast analogowego. Oznacza to, że podczas oglądania telewizji możesz obraz zatrzymać, ponownie uruchomić, pominąć reklamy, nagrać ulubione seriale. Dzięki wielu nowościom TiVo szybko podbiło umysły i niewiele osób kojarzy dziś nazwę ReplayTV. Mimo to firma ma problemy z osiągnięciem zysków i może zbankrutować. Nawet jeśli marka TiVo zniknie, to słowo "tivo" będziemy pamiętali bardzo długo.
4. Napster ( 1999 )
Nie, nie, nie chodzi nam o obecny serwis Napster, który wymaga subskrypcji i ma niewiele wspólnego z przełomowym oprogramowaniem do wymiany plików autorstwa Shawna Fanninga. Mówcie co chcecie o wpływie Napstera na rozwój piractwa ( w szczytowym okresie korzystało z niego 60 milionów użytkowników ), ale istniało ono przed pojawieniem się Napstera i przetrwa bez niego.
Znaczenie Napstera polega nie tylko na rozpowszechnieniu sieci P2P, ale na tym, że wymusił on na firmach nagraniowych współpracę z firmami technologicznymi, której wynikiem jest fakt, iż przemysł muzyki cyfrowej stał się legalny. Nawet P2P zaczyna być legalne, gdyż koncerny takie jak Warner Brothers czy Paramount podpisały umowy z BitTorrentem i Joostem.5. Lotus 1-2-3 dla DOS-a ( 1983 )
Gdy mowa o przełomowych programach, nie można zapomnieć o Lotusie 1-2-3. Ten arkusz kalkulacyjny był pierwszą tak ważną aplikacją dla pecetów i właściwie w pojedynkę zdecydował o tym, że komputery tego typu wygrały ze wszystkimi konkurencyjnymi platformami sprzętowymi, stając się standardem w biznesie. Lotus 1-2-3 nie był pierwszym arkuszem kalkulacyjnym, ale na pierwszy rzut oka było widać jego olbrzymią przewagę nad VisiCalc. Pozostał standardem do czasu pojawienia się Windows i Excela ( numer 49. ). Lotus związał się z systemem OS/2 i podzielił jego losy, chociaż wciąż żyje jako Lotus 1-2-3 Millenium Edition.
Za nie więcej niż 30 dolarów wciąż można kupić starego Lotusa 1-2-3 na eBay'u.
6. iPod ( 2001 )
Przenośne odtwarzacze muzyczne były obecne na rynku od lat, gdy Apple stwierdził, że trzeba wstrząsnąć tym rynkiem. Zadanie zostało wykonane. Od 6 lat iPod notuje nieprzerwane pasmo sukcesów. Niezbyt ładny i czysto utylitarny odtwarzacz stał się, dzięki Apple'owi, modnym gadżetem. Dzięki temu Apple ma obecnie 73-procentowy udział w rynku odtwarzaczy. Jego najpoważniejszym konkurentem jest SanDisk z.... 9% udziałem. Nowsze wersje iPodów potrafią odtworzyć filmy i są zgrabniejsze od poprzednika. I jak na razie wciąż odnoszą sukcesy.
7. Hayes Smartmodem ( 1981 )
W roku 1987 Dennis Hayes, mając w kieszeni 5000 dolarów, założył firmę, która stała się jednym z najbardziej godnych uwagi przedsiębiorstw lat 80.: Hayes Microcomputer Products. Niedługo potem na rynek trafił flagowy produkt firmy: Smartmodem, który transmitował sygnał z prędkością 300 bodów.
W tamtych czasach istniały prymitywne modemy, które nie mogły obejść się bez urządzeń zamieniających sygnał elektryczny w akustyczny. Hayes wyeliminował je dzięki pojedynczemu urządzeniu podłączanemu bezpośrednio do gniazdka telefonicznego. Charakterystyczne piski wydobywające się z modemu zapowiadały telekomunikacyjną rewolucję i umożliwiły rozwój BBS-ów. Hayes konkurował z US Robotics, Diamondem. Firmy konkurowały ze sobą prędkością transmisji. W końcu domowe modemy osiągnęły prędkość 56 kilobitów na sekundę. I mimo, że zostały wyparte przez inne urządzenia, ich dźwięk jeszcze przez lata rozlegał się w wielu domach.8. Motorola StarTAC ( 1996 )
Zanim pojawił się StarTAC telefony komórkowe przypominały cegły, a użytkownicy wstydzili się z nimi pokazywać. I nagle na rynek trafił niewielki, lekki telefon z klapką. Wcześniej niczego podobnego nie widziano.
StarTAC był obecny na rynku przez 5 lat i stał się inspiracją dla innych modeli telefonów. Mimo, iż wygląda niezgrabnie warto przypomnieć, że obecna seria Razr Motoroli to potomkowie tego telefonu. Co ciekawe, są oni nieco ciężsi od swojego przodka.
9. WordPerfect 5.1 ( 1989 )
To zadziwiające, co można było osiągnąć przy pomocy DOS-a. Najbardziej chyba znanym programem na tą platformę był WordPerfect 5.1, prawdopodobnie najlepszy dosowy program użytkowy. Wyróżniały go liczne nowości, takie jak rozwijalne menu, współpraca z tabelkami, sławna komenda "Pokaż Kody", która pozwalała na obejrzenie znaków niedrukowanych zawartych w dokumencie i umożliwiała ich edycję mimo braku graficznego interfejsu użytkownika. Później powstały też wersje WordPerfecta dla Windows, ale DOS-owy program przetrwał lata, głównie w firmach, które bezskutecznie próbowały bronić się przed koniecznością zakupu okienkowego systemu Microsoftu.
10. Tetris ( 1985 )
Pierwsze gry polegały na strzelaniu do Obcych, wędrowaniu przez labirynty czy walce z rzezimieszkami. Żadna z nich nie wymagała specjalnej inteligencji, a tylko sprawnej dłoni i garści drobnych na kolejne rozgrywki. Tetris autorstwa Aleksieja Pażytnowa była jedną z pierwszych gier, która wymagała użycia mózgu i która wstrząsnęła elektronicznym przemysłem rozrywkowym.
Układanie spadających klocków okazało się przebojem i miało swe wersje na wiele platform: od pecetów i komputerów Mac po konsolę GameBoy ( wiele osób kupiło ją tylko po to, by móc grać w Tetris ). Tetris ma już 20 lat, a wciąż powstają jego nowe wersje dowodząc, że gra nie potrzebuje wspaniałej grafiki i rozbudowanej fabuły, by przyciągać ludzi.11. Adobe Photoshop 3.0 ( 1994 )
Photoshop już w chwili premiery w 1988 roku był świetnym programem. Ale przełomowym okazał się parę lat później, gdy stał się aplikacją niezbędną w pracy każdego grafika. Rewolucja rozpoczęła się wraz z wprowadzeniem warstw do Photoshopa 3.0. Dzięki nim możliwa stała się edycja obrazu na wielu poziomach. Pozwoliło to na niespotykaną wcześniej elastyczność w manipulowaniu obrazem. I dlatego właśnie już nigdy nie będzie można do końca zaufać cyfrowym zdjęciom.
Najnowsze programy firmy Adobe, Photoshop CS2 i Photoshop CS3, podtrzymują tradycję i są niezbędne każdemu profesjonalnemu grafikowi.
12. IBM ThinkPad 700C ( 1992 )
Przez lata na rynku notebooków liczyła się tylko jedna marka: IBM. Premiera każdego kolejnego komputera z rodziny ThinkPad była wielkim wydarzeniem. Maszyny były lżejsze, bardziej wydajne lub miały większy ekran niż przypuszczano, że to możliwe. Na przykład komputer ThinkPad 701c zaskoczył pełnowymiarową rozsuwaną klawiaturą, która była tak innowacyjna, że trafiła do nowojorskiego Muzeum Sztuki Współczesnej.
Wszystko zaczęło się od modelu 700C, który ważył mniej niż 6 funtów ( 2,72 kg ), charakteryzował się olbrzymim 10,4-calowym kolorowym wyświetlaczem i jako pierwszy komputer został wyposażony w trackpoint, czyli miniaturowy dżojstik umieszczony na klawiaturze. Obecnie, mimo iż IBM sprzedał produkcję swoich komputerów osobistych chińskiemu Lenovo, notebooki ThinkPad są wciąż klasą samą dla siebie i wyznacznikiem statusu w biznesie.
13. Atari VCS/2600 ( 1977 )
Nie wolno niedoceniać znaczenia firmy Atari w rozwoju konsoli. Wszystkie tego typu współczesne urządzenia wiele bowiem zawdzięczają tej firmie. Urządzenie VCS ( przemianowane później na 2600 ) było zwykłym gadżetem aż do roku 1980, gdy ukazała się gra Space Invader. Później stało się wielkim przebojem i w samym tylko roku 1982 sprzedano aż 8 milionów egzemplarzy tej konsoli. Ogólna liczba sprzedanych konsoli Atari 2600 sięga 40 milionów. Przetarły one drogę wszelkiej maści naśladowcom i konkurentom. To jedyny prawdziwy przełomowy produkt, obok legendarnej gry Pong, który powstał w firmie Atari.
14. Apple Macintosh Plus ( 1986 )
Dwa lata po premierze pierwszego komputera Macintosh, Apple trafiło w dziesiątkę i zaprezentowało maszynę Mac Plus. Poprawiono w niej błędy występujące w pierwszym komputerze i od tej pory maszyny Macintosh są jednymi z najbardziej popularnych i uwielbianych produktów firmy Jobsa. W stylowej skrzynce zamknięto 9-calowy monochromatyczny monitor, procesor Motorola 68000 i 3,5-calowy napęd dyskietek. Jedną z najważniejszych innowacji w komputerze Mac Plus był port SCSI pozwalający na podłączenie zewnętrznego dysku twardego oraz 1 megabajt pamięci RAM, którą można było rozszerzyć do 4 MB. Komputer stał się piękny i zyskał styl. Dzisiejsze Maki nadal go mają, jednak Mac Plus wciąż pozostaje legendą.
Początkowo sprzedawano go w cenie 2600 dolarów. Dzisiaj można go kupić za mniej niż 100 "zielonych".
15. RIM BlackBerry 857 ( 2000 )
RIM wpadł na genialny pomysł rozbudowania tradycyjnego pagera. BlackBerry 850 wyposażono w klawiaturę QWERTY oraz funkcję odbierania i wysyłania e-maili. Do ich odczytywania służył ekran zdolny wyświetlić 6 do 8 linijek tekstu. Przebojem stał się jednak BlackBerry 857, który od poprzedniej wersji różnił się wyświetlaczem poszerzonym do 20 linijek. Dwa lata po jego premierze urządzenie BlackBerry połączono z telefonem, a wpływ pomysłu firmy RIM na wygląd współczesnych smartfonów widać na pierwszy rzut oka.
16. 3dfx Voodoo3 ( 1999 )
Sprzeczki na temat najlepszej karty graficznej w historii mogą ciągnąć się w nieskończoność, ale mało kto sprzeciwi się stwierdzeniu, że seria 3dfx Voodoo3 była jedną z najważniejszych, jaką kiedykolwiek zrobiono. W swoim czasie karty te miały monopol na wydajne generowanie tekstur w takich grach jak chociażby Quake 3. Firma 3dfx stworzyła nawet specjalne API o nazwie Glide, które ułatwiało developerom pracę nad kolejnymi tytułami. Voodoo3 była olbrzymim sukcesem, ale 3dfx to nie pomogło. Glide nie był zbyt popularny, kolejne produkty były kompletnym miewypałem, a firma straciła tyle pieniędzy, że rok później była już praktycznie trupem. Jej zwłokami zajęła się Nvidia.
17. Canon Digital Elph S100 ( 2000 )
Pierwsze aparaty cyfrowe nie przypominały tych współczesnych. Były wielkie, nieporęczne i brzydkie. Wszystko uległo zmianie, gdy na rynek trafił Digital Elph. Wykonany z nierdzewnej stali i niezwykle mały był przykładem na to, jak mogą wyglądać kieszonkowe aparaty. Ale na wyglądzie się nie skończyło. Urządzenie wyposażono w 2,1-megapikselowy przetwornik CCD, dwukrotny zoom optyczny i autofokus. Dzisiaj aparaty cyfrowe wciąż korzystają z wzorca zaproponowanego przez Canona. A dziedzictwo Elpha najwyraźniej widać w kolejnych aparatach z serii PowerShot z niemal identycznym PowerShotem SD630 na czele.
18. Palm Pilot 1000 ( 1996 )
Palm Pilot 1000 nie był pierwszym palmtopem, ale był pierwszym, który naprawdę się liczył. Palm podpatrzył wygląd apple'owskiego Newtona, który nie odniósł sukcesu i zmienił go, stawiają przede wszystkim na miniaturyzację i łatwe przenoszenie urządzenia. Oryginalny model odegrał tak wielką rolę, że nazwy "Palm Pilot" używano powszechnie nawet po tym, jak w 1998 roku słowo "Pilot" zniknęło z obudowy urządzenia. Wiele elementów pierwszego systemu operacyjnego Palm Pilota 1000 znajdziemy we współczesnej serii Treo.
19. Doom firmy id Software ( 1993 )
Jeśli osoby obwiniające gry wideo za wszelkie zło na świecie mają rację, to największym winowajcą jest Doom. Była to pierwsza strzelanina, w której oglądaliśmy świat widziany oczami wirtualnego bohatera ( FPS ). Gra zadziwiała trójwymiarową grafiką oraz możliwościami samodzielnego tworzenia kolejnych poziomów. Niektórzy mogą narzekać, że w tym miejscu zamiast Dooma powinien znaleźć się Wolfenstein 3D tego samego producenta. Jednak Wolfensteinowi brakowało podstawowego elementu: piły łańcuchowej - najbardziej kultowej broni w strzelankach typu FPS.
20. Microsoft Windows 95 ( 1995 )
Oczywiście, wiemy, że istnieje wielu fanów Windows for Workgroups 3.11, Windows 98 SE czy Windows 2000. Ale to właśnie w Windows 95 po raz pierwszy zastosowano długie nazwy plików, wielozadaniowość i znacznie ulepszony interfejs graficzny, dzięki któremu Windows przez jakiś czas wyglądał lepiej niż Mac.
21. Apple iTunes 4 ( 2003 )
Pierwsze trzy wersje iTunes służyły do zarządzania utworami przechowywanymi na iPodzie. Ale 28 kwietnia 2003 roku Apple nieodwracalnie zmienił świat mediów publikując iTunes 4, które umożliwiły kupowanie utworów muzycznych w sklepie iTunes za 99 centów od pliku. Pomimo narzekań, że pliki można odsłuchiwać tylko na iPodach i niektórych modelach telefonów Motoroli - sklep iTunes wyznaczył standard dla online'owych sklepów muzycznych i zapoczątkował odwrót od nośników fizycznych. Dotychczas iTunes sprzedał ponad 2 miliardy plików.
22. Nintendo Game Boy ( 1989 )
Monochromatyczny wyświetlacz, pad pozwalający poruszać się w czterech kierunkach i dwa dodatkowe przyciski były wszystkim, czego trzeba było, by dzieci bawiły się całymi godzinami. Pierwszy Game Boy może i wygląda prymitywnie jak na współczesne standardy, zwróćcie uwagę na to, jak wyglądały przed nim przenośne urządzenia do gier. Wystarczą dwa słowa: Mattel Football.
Game Boy miał 9 wersji, z których każda była coraz mniejsza. Tymczasem rynkowe udziały Nintendo były coraz większe. Najnowsze jego wcielenie - Game Boy Advance - sprzedał się już w 188 milionach egzemplarzy. Jest więc najbardziej rozpowszechnionym przenośnym urządzeniem do gier w historii.
23. Iomega Zip ( 1994 )
Przed epoką szerokopasmowego Internetu i łatwo dostępnych zapisywalnych płyt CD istniał napęd ZIP. Jeśli miało się regularnie do czynienia z plikami większymi niż kilkaset kilobajtów, inwestowało się w Zipa. Napęd zapisywał dane na dyskietce o pojemności 100 megabajtów ( później pojawiły się wersje 250- i nawet 750-megabajtowe ). Zip był prześladowany przez problemy techniczne ( najsłynniejszym z nich było "kliknięcie śmierci" ), ale w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych naprawdę nie było innego wyboru.
24. Spybot Search & Destroy ( 2000 )
Gdy Patrick Kolla zauważył, że Windows jest podatny na coraz większą liczbę ataków ze strony szkodliwego oprogramowania, którego nie zatrzymują skanery antywirusowe, postanowił coś z tym zrobić. Efektem jego prac był Spybot Search & Destroy, darmowy program, który zapoczątkował nowy gatunek software'u zwalczającego złośliwy kod. Mimo tego, że na Spybota krzywym okiem patrzyła konkurencja - Symantec posługiwał się argumentem, ze Spybot S&D jest niekompatybilny z jego pakietem Internet Security, program Kolli przetrwał i powinien być zainstalowany na każdym komputerze z Windows.
25. Compaq Deskpro 386 ( 1986 )
Pierwszy pecet z procesorem 386 wcale nie pochodził ze stajni IBM-a, ale powstał w firmie Compaq. Była ona solą w oku Błękitnego Giganta od 1982 roku, gdy pokazała swój Compaq Portable, w którym zastosowała BIOS IBM-a poddany reverse engineeringowi. W 1986 roku firma wysforowała się przed olbrzymiego konkurenta pokazując jako pierwsza maszynę z procesorem 386 i obniżając jej cenę. Rozpoczęła się wojna klonów, a rynek pecetów dzięki układowi 386 wkroczył w epokę nowoczesności. W 2002 roku HP połknął Compaqa, ale marka wciąż istnieje.
26. CompuServe ( 1982 )
Założona w 1969 roku firma CompuServe udostępniła pierwszy duży BBS szerokiej rzeszy użytkowników. W 1978 roku umożliwiła szeroki dostęp do poczty elektronicznej, w 1980 stworzyła chat room. Przez lata firma rosła w siłę i stała się symbolem masowego dostępu do informacji online oraz wdzwanianych połączeń. Do jej upadku przyczyniło się powstanie bardziej przyjaznego użytkowikowi AOL-u ( który ostatecznie przejął CompuServe ) oraz rozwój Internetu.
27. World of Warcraft ( 2004 )
Kto by pomyślał, że MMORPG opierający się na grze strategicznej zdobędzie tak wielką popularność. Trudno w to uwierzyć, ale WoW nie ma jeszcze trzech lat. Z wirtualnego świata korzysta już 8 milionów osób, a gra zainspirowała nawet odcinek w "South Parku". WoW to najpopularniejszy MMORPG w historii i ma wielokrotnie więcej użytkowników niż jego wielcy poprzednicy: Ultima Online i Everquest.
28. Aldus PageMaker ( 1985 )
W początkach ery pecetów wiele osób żyło wielkim zludzeniem: oto dzięki komputerom każdy będzie mógł stać się wydawcą i tworzyć własne broszury, ulotki, gazety czy książki. Pomóc miał w tym pierwszy program typu DTP - Aldus PageMaker. Przez całe lata było to podstawowe narzędzie profesjonalistów i amatorów. Aldus został w 1994 roku przejęty przez Adobe, ale PageMaker wciąż istnieje. Program stracił jednak na znaczeniu na rzecz konkurecyjnego QuarkXPressa oraz InDesigna.
29. HP LaserJet 4L ( 1993 )
Zanim na rynek trafiła drukarka LaserJet 4L tworzenie profesjonalnych wydruków wymagało albo zakupu niezwykle drogiego profesjonalnego sprzętu, albo wybrania się do specjalnego punktu, w którym ceny mogły przyprawić o zawrót głowy.
Drukarka 4L była na tyle mała, że mieściła się na biurku i kosztowała jedyne 849 dolarów. Była więc pierwszą drukarką laserową, której cenę ustalono na mniej niż 1000 dolarów.
30. Apple Mac OS X ( 2001 )
Apple, publikując dziesiątą edycję swojego systemu operacyjnego, dokonał w nim poważnych zmian. Firma wyrzuciła do śmieci dotychczasowe starzejące się jądro i na potrzeby OS X-a zaadaptowała jądro uniksowe. OS X ( obecnie istnieje już wersja 10.4 tego systemu ), okazał się większym sukcesem niż ktokolwiek się spodziewał, a jego interfejs graficzny wciąż jest przykładem nowoczesności i funkcjonalności. Do tego stopnia, iż wiele osób twierdzi, że Aero Windows Visty to podpatrzony interfejs Aqua z Mac OS X. Sami osądźcie.Tuż za czołówką
Powyżej przedstawiliśmy pierwszą trzydziestkę naszego zestawienia. A kolejne pozycje zajęły:
- Nintendo Entertainment System ( 1985 )
- Eudora ( 1988 )
- Sony Handycam DCR-VX1000 ( 1995 )
- Apple Airport Base Station ( 1999 )
- The Print Shop Broderbunda ( 1984 )
- McAfee VirusScan ( 1990 )
- Commodore Amiga 1000 ( 1985 )
- ChipSoft TurboTax ( 1985 )
- Mirabilis ICQ ( 1996 )
- Sound Blaster 16 ( 1992 )
- Apple HyperCard ( 1987 )
- Epson MX-80 ( 1980 )
- Central Point Software PC Tools ( 1985 )
- Canon EOS Digital Rebel ( 2003 )
- Red Hat Linux ( 1994 )
- Adaptec Easy Card Creator ( 1996 )
- PC-Talk ( 1982 )
- Sony Mavica MVC-FD5 ( 1997 )
- Microsoft Excel ( 1985 )
- Northgate OmniKey Ultra ( 1987 )