5. rocznica śmierci Bohumila Hrabala
W niedzielę 3 lutego mija 5. rocznica śmierci Bohumila Hrabala, pisarza, uznawanego za najwybitniejszego czeskiego prozaika drugiej połowy XX wieku. Hrabal był niezwykle popularny w Czechach - już za życia stał się częścią żywej legendy Pragi.
Światową sławę zyskał jako autor "Pociągów pod specjalnym nadzorem", wydanej w 1965 roku i ekranizowanej rok później powieści opisującej niemiecką okupację.
Twórczość Hrabala była zakorzeniona w tradycji czeskiej i światowej awangardy, przede wszystkim surrealizmu. Nawiązywał do pisarstwa Jaroslawa Haska, posługując się groteską i nowatorską formą.
Popularność zyskał cykl jego powieści zawierających wątki autobiograficzne, ukazujących życie w komunistycznej Czechosłowacji: "Lekcja tańca dla starszych i zaawansowanych", "Zbyt głośna samotność", "Taka piękna żałoba" oraz " Skarby świata całego". W 1968 roku opublikował zbiór opowiadań "Bar świat", a w 1982 roku "Jak obsługiwałem angielskiego króla".
W Polsce pierwsze książki Hrabala wydawano w latach sześćdziesiątych, a w latach późniejszych tłumaczono go zarówno w obiegu oficjalnym, jak i "poza zasięgiem cenzury".
Hrabal debiutował w 1963 roku. Jego utwory od początku były tłumaczone na wiele języków, w tym fiński, niemiecki, angielski, holenderski, francuski i szwedzki. Część książek pisarz publikował w oficjalnych wydawnictwach, inne przez lata ukazywały się wyłącznie w drugim obiegu.
Hrabal mimo, iż nie był dysydentem, nie uczestniczył w oficjalnym życiu kulturalnym Czechosłowacji.
Urodził się 28 marca 1914 roku, zmarł 3 lutego 1997 roku. (and)