5 ofiar zamieszek na Wybrzeżu Kości Słoniowej
Od tygodnia na Wybrzeżu Kości Słoniowej trwają protesty przeciw rozwiązaniu "rządu jedności". Podczas starć z policją, która otworzyła ogień do demonstrantów, zginęło 5 osób, a 12 zostało rannych - poinformowali przedstawiciele opozycji.
Do krwawych starć doszło w mieście Gagnowa ok. 200 km na północny-zachód od finansowej stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej - Abidżanu. Demonstracje opozycji ogarnęły, co najmniej osiem miast w tym 20-milionowy kraju, wielkości Norwegii.
Rząd został rozwiązany przez prezydenta Laurenta Gbagbo, który sprawuje władzę bezprawnie, nie rozpisując od 5 lat nowych wyborów. Gbagbo wyznaczył na piątek ostateczny termin sformowania nowego rządu, ale premier poprosił w czwartek wieczorem o dodatkowe 48 godzin.
Gabinet jedności składał się z 33 ministrów - przedstawicieli wszystkich partii i ruchów rebelianckich, które uczestniczyły w pięcioletniej (2002-2007) wojnie domowej. Jego powołanie miało służyć pojednaniu narodowemu.
Przed wojną domową Wybrzeże Kości Słoniowej, największy eksporter kakao, było jednym z najzamożniejszych krajów Afryki, przyciągało dziesiątki tysięcy imigrantów z biednych sąsiednich krajów Afryki Zachodniej.
Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Moon wezwał mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej do zachowania spokoju, a władze i media do powstrzymania się od wszelkiej retoryki, która mogłaby doprowadzić do kolejnych aktów przemocy.