Trwa ładowanie...
d2by7nb
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

5 lat dla amerykańskiego naukowca za próbę sprzedaży poufnych danych nt. broni atomowej Wenezueli

Naukowiec, który kiedyś pracował w amerykańskim Laboratorium Narodowym w Los Alamos, został skazany na pięć lat więzienia za próbę przekazania tajemnic dotyczących broni atomowej osobie, o której myślał, że jest przedstawicielem rządu Wenezueli.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowiec chciał sprzedać tajne dane nt. amerykańskiej broni atomowej
Naukowiec chciał sprzedać tajne dane nt. amerykańskiej broni atomowej (Fotolia)
d2by7nb

79-letni Pedro Leonardo Mascheroni, naturalizowany obywatel USA pochodzący z Argentyny, przyznał się do winy w czerwcu 2013 roku. Sędzia orzekł, że po odbyciu kary pozbawienia wolności fizyk będzie jeszcze przez trzy lata pod policyjnym nadzorem. 71-letnia żona Mascheroniego została w sierpniu ubiegłego roku skazana w tej samej sprawie na rok więzienia. Także ona ma być przez trzy lata pod nadzorem policji.

Mascheroni od 1979 roku pracował w Los Alamos, w stanie Nowy Meksyk, gdzie w czasie drugiej wojny światowej zbudowano pierwszą bombę atomową i gdzie nadal prowadzone są badania nad bronią jądrową. Został zwolniony w 1988 r. Żona naukowca, która zajmowała się pisaniem tekstów technicznych i ich edycją, była zatrudniona w laboratorium od 1981 do 2010 r.

Według aktu oskarżenia z 2010 roku para spiskowała, by uczestniczyć w budowie bomby atomowej dla Wenezueli. Naukowiec powiedział działającemu pod przykryciem agentowi FBI, który podawał się za przedstawiciela władz w Caracas, że może im pomóc zbudować bombę atomową w ciągu 10 lat.

d2by7nb

W wywiadzie udzielonym agencji AP fizyk powiedział, że kontaktował się z innymi krajami, gdy jego teorie w sprawie czystszej energii jądrowej zostały odrzucone przez pracowników Los Alamos i przedstawicieli Kongresu USA.

Amerykańskie władze są przekonane, że wenezuelski rząd lub ktokolwiek działający w jego imieniu nie próbował zdobyć ani nie otrzymał tajnych informacji od Mascheroniego.

d2by7nb

Podziel się opinią

Share

d2by7nb

d2by7nb
Więcej tematów