Trwa ładowanie...

450 rowerów na godzinę. Znamy wyniki pomiarów ruchu rowerowego

"W przypadku braku dedykowanej infrastruktury rowerowej większość rowerzystów korzysta z chodnika"

450 rowerów na godzinę. Znamy wyniki pomiarów ruchu rowerowego
d2axv17
d2axv17

Firma Polska Inżynieria policzyła rowerzystów w 52 lokalizacjach w dni robocze i weekendy. Największe natężenia ruchu rowerowego zanotowano na ciągu ulic Prymasa Tysiąclecia – Bitwy Warszawskiej 1920 r. – Banacha oraz na moście Świętokrzyskim.

- W tym roku nie dopisała pogoda, musieliśmy nawet przedłużyć termin pomiarów, bo ciągle padało albo było zbyt chłodno - informuje Pełnomocnik Prezydenta ds. komunikacji rowerowej. - Przez to wyniki są trudno porównywalne z zeszłorocznymi, jednak na dłuższą metę tendencja wzrostowa jest jednoznaczna - podkreśla miejski urzędnik.

W kilku lokalizacjach, w których dostępne są dane z pomiarów z lat 2009-2012, widać jednak wyraźną tendencję wzrostową. Wielkość ruchu rowerowego w szczycie komunikacyjnym wzrasta co roku o ok. 20-30 rowerów/godzinę.

Chodnik czy DDR

Zadaniem pomiarowców było notowanie, czy rowerzysta korzysta z chodnika, jezdni czy z dedykowanej infrastruktury rowerowej. Tu wyniki są zróżnicowane, zależne w dużej mierze od organizacji ruchu na danym skrzyżowaniu, jednak wyraźnie widać, że w przypadku braku dedykowanej infrastruktury rowerowej większość rowerzystów korzysta z chodnika. - Tam, gdzie infrastruktura jest dobra i spójna, korzysta z niej ponad 95% rowerzystów - podkreśla pełnomocnik.

Wykonawca pomiarów dokonał także obliczenia procentowego udziału rowerzystów w ruchu. Podstawą były aktualne (tegoroczne) wyniki pomiarów ruchu samochodów i napełnienia komunikacji miejskiej. Największy udział ruchu rowerowego jest na ul. Prymasa Tysiąclecia (na południe od ul. Kasprzaka) oraz na moście Świętokrzyskim – tu w szczycie popołudniowym udział ruchu rowerowego sięga nawet 10%! Widać też, że oddana do użytku jesienią ubiegłego roku trasa rowerowa wzdłuż ulic Świętokrzyskiej i Prostej szybko zyskała dużą popularność – przy rondzie ONZ przejeżdża nawet 450 rowerów/godz. w obu kierunkach.

d2axv17

Pełnomocnik dodaje, że w ramach 74 mln zł przyznanych na infrastrukturę rowerową na lata 2016-2017 na czerwcowym posiedzeniu Rady Warszawy, planuje remont najpopularniejszej trasy wzdłuż al. Prymasa Tysiąclecia i udrożnienie Ronda Zesłańców Syberyjskich, a także zbudowanie równoległej trasy obwodowej wzdłuż ulic Okopowa-Towarowa.

Tabele z dokładnymi pomiarami możecie znaleźć na * tej stronie* .

d2axv17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2axv17
Więcej tematów