Trwa ładowanie...

45. rocznica śmierci Jana Palacha

Mija 45 lat od tragicznej śmierci Jana Palacha. Student filozofii podpalił się benzyną przed gmachem Muzeum Narodowego w Pradze, protestując przeciwko okupacji ówczesnej Czechosłowacji przez wojska Układu Warszawskiego.

45. rocznica śmierci Jana PalachaŹródło: AFP, fot: Gerard Leroux
d1kl3fo
d1kl3fo

Czyn Jana Palacha był szokiem dla Czechów i Słowaków. Także dla całego demokratycznego świata. Palach nosił się z zamiarem dokonania masowego i radykalnego aktu protestu od momentu wkroczenia wojsk okupacyjnych w dniu 21 sierpnia 1968 roku. Na kilkanaście dni przed samospaleniem starał się zorganizować strajk generalny studentów. Jednak nie spotkał się z odzewem.

Dwadzieścia lat później przeciwnicy komunistycznego reżimu zorganizowali tak zwany Tydzień Pamięci Palacha. Od 15 do 20 stycznia 1989 roku tysiące Czechów i Słowaków wyszły na ulice. Zaskoczyło to władze komunistyczne. Milicja stłumiła i rozpędziła spokojne demonstracje. Aresztowała ponad 1400 osób, w tym Vaclava Havla i kilku działaczy Karty 77.

Tydzień Pamięci Palacha okazał się iskrą, która spowodowała wybuch powszechnego protestu kilka miesięcy później. 17 listopada 1989 roku rozpoczęła się Aksamitna Rewolucja, która zmieniła bieg historii u naszych południowych sąsiadów.

d1kl3fo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kl3fo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj