45 lat temu człowiek poleciał w kosmos
Przed 45 laty, 12 kwietnia 1961 r., w
kosmosie znalazł się pierwszy człowiek - Rosjanin Jurij Gagarin.
Pierwszy lot w kosmos trwał 108 minut, statek kosmiczny raz
okrążył Ziemię.
Zobacz także galerię:
Jurij Gagarin wystartował z kompleksu startowego numer 1 w Bajkonurze o godz. 06.07 czasu Greenwich. Jego pierwszym dublerem był Herman Titow, drugim - Grigorij Nielubow.
Dopiero po 25 minutach od startu kontrolerzy misji otrzymali potwierdzenie, że statek Gagarina, Wostok-1, osiągnął prawidłową orbitę (na wysokości 200-300 km nad powierzchnią Ziemi). Statek wyposażony był w przekaźniki radiowe i telewizyjne, które umożliwiały stałe kontrolowanie stanu zdrowia kosmonauty.
Cały lot przebiegł automatycznie, trwał godzinę i 48 minut - w tym czasie statek jeden raz okrążył Ziemię. Podczas schodzenia z orbity pojawiły się problemy z lądownikiem. W końcowej fazie lotu Gagarin musiał się katapultować i wylądował przy pomocy spadochronu - o godz. 7.55 (czasu Greenwich) na południowy zachód od Smiełowki w okręgu Saratow.
Związek Radziecki przez wiele lat utajniał informacje o awaryjnym lądowaniu w obawie, że międzynarodowe agencje lotnicze i kosmiczne nie uznają lotu ze względów formalnych.
Człowiek, który zapisał się w historii jako pierwszy człowiek w kosmosie, urodził się 9 marca 1934 r. w obwodzie smoleńskim - we wsi Kłuszyno koło miasta Gżatsk (przemianowanego w 1968 r. na Gagarin). W latach 50. ukończył szkołę lotniczą w Orenburgu oraz Akademię Techniczną Lotnictwa w Moskwie. Pierwszy samodzielny lot odbył w 1955 r.
W 1960 r. Gagarin został jednym z 20 pilotów, którzy rozpoczęli przygotowania do lotów w kosmos. Treningi odbywały się w tajemnicy, a grupa kandydatów na kosmonautów została z czasem zmniejszona do sześciu osób. 7 kwietnia 1961 podjęto decyzję, że Gagarin poleci w przestrzeń kosmiczną.
Według oficjalnych informacji rządu radzieckiego, Gagarin zginął 27 marca 1968 w katastrofie samolotu treningowego MiG-15. Pochowano go w Moskwie, pod murem Kremla.