Świat43 kraje przeciw rozprzestrzenianiu broni lekkiego kalibru

43 kraje przeciw rozprzestrzenianiu broni lekkiego kalibru

43 kraje zobowiązały się w Genewie do walki z rozprzestrzenianiem broni lekkiego kalibru. Codziennie na świecie około tysiąca ludzi ginie w wyniku użycia tej broni w różnych konfliktach lub przez przestępców.

W "Deklaracji Genewskiej", na spotkaniu szwajcarskiego rządu i Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju (UNDP), 43 kraje postanowiły "działać na rzecz zapobiegania rozprzestrzenianiu, nielegalnemu handlowi i korzystaniu z broni lekkiego kalibru i amunicji, a także w celu skutecznej redukcji tej broni".

Kraje te chcą "zapobiegać nielegalnemu handlowi bronią lekkiego kalibru we wszystkich aspektach i zwalczać taki handel" oraz promować nowe porozumienia ograniczające go na drodze prawnej. Proklamują, że będą starały się doprowadzić do roku 2015 do "znaczącej ilościowo redukcji plagi zbrojnej przemocy i do odczuwalnej poprawy bezpieczeństwa ludzi".

Prezydent Kostaryki Oscar Sanchez Arias, który jako jedyny przywódca państwa uczestniczył w spotkaniu, zaapelował o przyjęcie międzynarodowego porozumienia w sprawie handlu bronią lekkiego kalibru.

Organizatorzy zaprosili na spotkanie tylko te państwa, które wyraziły chęć walki z rozprzestrzenianiem broni lekkiego kalibru; nie uwzględnili Chin, Rosji i USA - te ostatnie są przeciwne wszelkim traktatom w tym zakresie.

Inne kraje, jak Indie i Pakistan, które są wielkimi producentami broni, chociaż były zaproszone, nie wzięły udziału w spotkaniu w Genewie.

Wśród sygnatariuszy deklaracji są m.in. Australia, RPA, Niemcy, Brazylia, Kanada, Francja, Maroko, Senegal, Wielka Brytania.

Kraje-sygnatariusze mają spotkać się w 2008 roku, aby ocenić postępy, jakie do tego czasu zostaną dokonane.

Źródło artykułu:PAP
onzbrońgenewa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)