Trwa ładowanie...

400-letni rekin grenlandzki jest najstarszym żyjącym kręgowcem

• Magazyn "Science" opublikował właśnie przełomowe badania na temat wieku zwierząt
• Biologom udało się rozwinąć metodę określania wieku
• Najstarszy żyjący kręgowiec to rekin grenlandzki, którego wiek szacuje się na 400 lat

400-letni rekin grenlandzki jest najstarszym żyjącym kręgowcemŹródło: Instagram
d3vh97e
d3vh97e

Najstarszy żyjący kręgowiec to rekin grenlandzki mający 392 lata. Przedział wiekowy tych ryb rozciąga się od 272 do nawet 512 lat. Rekin to samica, która urodziła się około 1624 roku. W Polsce rządziła wtedy dynastia Wazów.

Rekord ten jest nieporównywalny do poprzednich rekordów w tej dziedzinie. Dla przykładu najstarszy słoń żyjący w niewoli zmarł w wieku 86 lat, a najstarszy człowiek dożył wieku 122 lat. “Ten rekord bije na głowę najdłużej żyjące dotychczas kręgowce” – powiedział Julius Nielsen, szef badań Uniwersytetu Kopenhaskiego. Dodaje, że wiek najstarszego żyjącego wieloryba szacuje się „tylko” na 211 lat.

Rekin grenlandzki jest jednym z największych kręgowców. Osiąga długość około pięciu metrów. Co ciekawe, rośnie jedynie jeden centymetr w ciągu roku, a swoją dojrzałość płciową osiąga w wieku 150 lat.

Biolodzy usiłowali określić wiek i długość życia rekina grenlandzkiego od lat, ale bezskutecznie” – mówi Steven Campana, ekspert z Uniwersytetu Islandzkiego. „To wręcz niewiarogodne, że do tej pory nie wiedzieliśmy czy rekiny żyją 20 czy 1000 lat.”

d3vh97e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vh97e
Więcej tematów