Trwa ładowanie...

40 zabitych w zamachu samobójczym na szyickim pogrzebie w Iraku

• Zamachowiec samobójca zdetonował w poniedziałek bombę na szyickim pogrzebie w mieście Mukdadija w prowincji Dijala na wschodzie Iraku
• Zginęło co najmniej 40 ludzi i raniąc 58 innych - poinformowały lokalna policja i władze bezpieczeństwa

Share
40 zabitych w zamachu samobójczym na szyickim pogrzebie w Iraku
Źródło: PAP/EPA, Fot: AHMED ALI
d2iq2bq

Odpowiedzialność za zamach wzięła na siebie sunnicka dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) - podał Instytut SITE, który zajmuje się całodobowym śledzeniem aktywności grup terrorystycznych w internecie.

Według władz wśród zabitych jest sześciu lokalnych dowódców grupującej szyickie milicje formacji Haszid Szaabi. Czterech z nich służyło w milicji o nazwie Asaib Ahl al-Hak, a dwóch w Organizacji Sadra. Jak zaznacza Reuters, ich śmierć zapewne podsyci międzywyznaniowe konflikty w zamieszkałej zarówno przez szyitów jak i sunnitów prowincji Dijala.

d2iq2bq

Mukdadija leży 80 kilometrów na północny wschód od Bagdadu. W styczniu bojownicy Państwa Islamskiego zabili tam co najmniej 32 osoby, co spowodowało falę ataków odwetowych na sunnickie meczety i mieszkańców miasta.

Zamach w Mukdadiji nastąpił w dzień po zdetonowaniu dwóch bomb na zatłoczonym targowisku w szyickiej dzielnicy Bagdadu zwanej Miastem Sadra, gdzie zginęło 78 ludzi. Żaden z poprzednich tegorocznych ataków terrorystycznych w irackiej stolicy nie spowodował aż tylu ofiar.

W zamieszczonym w internecie komunikacie Państwo Islamskie poinformowało, że niedzielny zamach był dziełem jego bojowników samobójców. "Nasze miecze nie ustaną w ścinaniu głów odszczepieńczych politeistów, gdziekolwiek się oni znajdują" - zapowiedział komunikat, mając na myśli pogardzanych przez sunnickich fanatyków szyitów.

Zobacz także: Nagranie z zatrzymania kurdyjskich nacjonalistów

d2iq2bq

Podziel się opinią

Share
d2iq2bq
d2iq2bq
Więcej tematów