40 godzin deszczu. Możliwe podtopienia dróg i zabudowań
Nadchodzi niezwykle deszczowy okres, który potrwa aż 40 godzin bez przerwy. W wyniku tego intensywnego opadu, istnieje ryzyko podtopień dróg oraz budynków.
Czeka nas długotrwały deszcz, który może doprowadzić do zalania dróg i budynków. Gdzie spodziewać się największych opadów i gdzie będą one trwały najdłużej? Opady będą występować niemal na całym terytorium kraju, jednak najdłużej i najintensywniej deszcz będzie padał na południu, podaje twoja pogoda.pl.
Najwięcej deszczu spadnie w południowych regionach województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Tam deszcz zaczął padać we wtorek (12.03) o świcie i będzie trwał aż do środy (13.03) wieczorem. Oznacza to, że deszcz będzie padał z różnym natężeniem przez około 40 godzin.
Spodziewane są opady od 10 do 30 mm, a w wyższych partiach gór nawet do 50 mm. Musimy być przygotowani na szybkie wezbrania górskich rzek, potoków i strumieni, a także na lokalne podtopienia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Żołnierze NATO w Ukrainie. "Putin cały czas potrzebuje pretekstu"
W pozostałych częściach kraju opady będą słabsze, ale mimo to spadnie od 1 do 10 mm deszczu. Jedynie na zachodzie opady będą symboliczne.
Prognoza pogody na środę
W środę spodziewać się można dużej ilości chmur, które zwłaszcza na południu, ale również na wschodzie, mogą przynieść intensywny deszcz. W rejonie Podhala możliwy jest deszcz ze śniegiem. Od zachodu w kierunku centrum kraju będzie coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń.
Najchłodniej będzie na wschodzie, gdzie temperatura wyniesie około 4-5 stopni Celsjusza. W centrum Polski termometry pokażą 8-9 stopni, a najcieplej będzie na zachodzie, gdzie temperatura może wynieść nawet 12 stopni.
Wiatr będzie słaby, chwilami umiarkowany, a jego kierunek będzie się zmieniał.
W nocy ze środy na czwartek spodziewane są więcej przejaśnień na całym terytorium kraju, ale opady deszczu nadal będą się utrzymywać na południu. W rejonach podgórskich może spaść deszcz ze śniegiem. Wszędzie możliwe są gęste mgły, które mogą ograniczać widoczność do 200 metrów.
Najchłodniej będzie na wschodzie, gdzie termometry pokażą 0-1 st. C. Najcieplej będzie na zachodzie, gdzie temperatura może wynieść nawet 5-6 st. C.
Czytaj także:
Źródło: twojapogoda.pl/pap