35. rocznica morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki. Wystawią sutannę, w której poniósł męczeńską śmierć
Trwają obchody 35. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, duszpasterza robotników i kapelana Solidarności. W Warszawie kardynał Kazimierz Nycz poświęci kaplicę z relikwiami. Wśród eksponatów jest sutanna, w której zginął ks. Jerzy.
- Trzeba przypominać naszą tożsamość. To, z czego wynika nasza wolność. Gdyby nie było ks. Jerzego być może nadal w Polsce powiewałyby czerwone flagi - komentował w TVP Info ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny katolickiego tygodnika "Idziemy". - Zbrodni dokonali funkcjonariusze pracujący na pensji tego państwa. Służba, która paradoksalnie nazywała się służbą bezpieczeństwa, a często pracowali w niej zwyczajni zbrodniarze - podkreślił.
Ks. Jerzy Popiełuszko z parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odprawiał gromadzące tłumy ludzi "Msze za Ojczyznę". Przez reżim gen. Wojciecha Jaruzelskiego był oskarżany o polityczny fanatyzm. W roku 1984 roku padł ofiarą represji aparatu PRL. Został zamordowany 19 października przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wszyscy, którzy brali udział w zabójstwie, są już na wolności. Ich przełożonych uniewinniono.
Tak o uprowadzeniu ks. Jerzego informował "Dziennik Telewizyjny".
Obchody 35. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki
Pamięć o kapelnie trwa nadal. 19 października, godz. 18.00 kościele św. Stanisława Kostki kard. Kazimierz Nycz będzie sprawował uroczystą liturgię w intencji kanonizacji bł. księdza Jerzego Popiełuszki. W jej trakcie nastąpi poświęcenie kaplicy z relikwiami sutanny będącej świadectwem męczeńskiej śmierci ks. Jerzego.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
W ramach tegorocznych obchodów powstała nowoczesna, narracyjna strona internetowa zawierająca 53 dźwiękowe wypowiedzi i 17 filmów z rejestracją świadków życia księdza Popiełuszki oraz liczne zdjęcia i skany dokumentów. Pierwszy raz w historii prezentowany jest tam zbiór nagrań wszystkich homilii z Mszy za Ojczyznę odprawianych za życia ks. Jerzego Popiełuszki oraz nagrania rejestrujące ostatnie jego publiczne wystąpienia w Bydgoszczy 19 października 1984 r.
20 października w Warszawie w godz. 10-16 rozegrana będzie rodzinna gra miejska pt. "Zło dobrem zwyciężaj". W czterech punktach Warszawy znajdą się stanowiska, w których będzie można poznać mało znane fakty z życia księdza Jerzego Popiełuszki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl