30 procent firm nie chce Visty
Prawie 1/3 firm nie planuje instalowania na swoich komputerach systemu operacyjnego Windows Vista (Microsoft).
Wynika z sondażu przeprowadzonego przez InformationWeek.
Zarządzających firmami zapytano czy, jeśli kiedykolwiek, ich firmy planują zakup i zainstalowanie Windows Visty.
25 procent z 612 respondentów powiedziało, że już używa najnowszego systemu Microsoftu. 13 procent planowało to zrobić w przeciągu najbliższego roku, a 27 procent powiedziało, że w ich firmach Vista pojawi się najwcześniej po dwunastu miesiącach.
Tymczasem aż 30 procent badanych w ogóle nie planuje instalowania systemu na firmowych komputerach.
Główną przyczyną, dla której firmy niechętnie odnoszą się do Visty, są kwestie kompatybilności sprzętu i oprogramowania z systemem. Z zainstalowaniem Visty wstrzymały się amerykańskie agencje rządowe takie jak NASA, Federalna Agencja Lotnicza i Departament Transportu oraz uczelnie Massachusetts Institute of Technology i Stanford.
Aby korzystać z wszystkich funkcji jakie oferuje Vista, potrzebny jest komputer wyposażony w procesor 1 GHz, 1 GB pamięci RAM i dysk twardy o pojemności 40 GB. Tymczasem do rutynowych zadań wykonywanych na firmowych komputerach, takich jak wysłanie e-maila czy uruchomienie arkusza kalkulacyjnego lub edytora tekstu, nie są potrzebne aż takie parametry. Większości firm wystarcza poprzednik Visty - Windows XP, który ma o wiele mniejsze wymagania: procesor 300 MHz, 128 MB pamięci RAM i dysk o pojemności 1,5 GB.
Z danych firmy Net Applications wynika, że na koniec marca Vista miała 2,04 procenta udziałów na rynku systemów operacyjnych, podczas gdy XP 83,57 procenta.