Trwa ładowanie...

3 lata więzienia grożą kibicom Lecha za transparent obrażający Litwinów

Zarzut publicznego znieważenia obywateli Litwy postawiła czterem kibicom Lecha poznańska prokuratura. Chodzi o pamiętny transparent o treści "Litewski chamie klęknij przed polskim panem".
Share
3 lata więzienia grożą kibicom Lecha za transparent obrażający Litwinów
Źródło: Roger Gorączniak
d38ceaz

8 sierpnia 2013 r. na stadionie przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu został rozegrany mecz eliminacji Ligi Europejskiej pomiędzy Lechem Poznań a Żalgirisem Wilno. W jego trakcie na II trybunie poznańscy kibice rozwiesili transparent o treści "Litewski chamie klęknij przed polskim panem". Kolorystyka transparentu nawiązywała do barw narodowych Republiki Litewskiej i Rzeczpospolitej Polskiej.

Sprawa nabrała dużego rozgłosu, a śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa Poznań - Stare Miasto. W toku postępowania ustalono, że transparent został przygotowany w hali Arena w Poznaniu w dniach poprzedzających mecz i został wniesiony na stadion przez grupę kilkunastu osób.

- Materiał dowodowy zebrany w toku śledztwa uzasadnił oskarżenie Michała N., Agnieszki K., Patryka B. i Tomasza D., którzy brali udział w przygotowaniu i rozwieszeniu na stadionie transparentu, o popełnienie przestępstwa z art. 257 k.k. tj. publicznego znieważenia obywateli Republiki Litewskiej z powodu ich przynależności narodowej - wyjaśnia Magdalena Mazur-Prus, rzecznik prasowy poznańskiej prokuratury.

Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im przestępstwa, za które grozi im kara pozbawienia wolności do lat 3.

- Materiały wobec pozostałych osób biorących udział w zdarzeniu wyłączono do odrębnego rozpoznania - dodaje Mazur-Prus.

d38ceaz

Podziel się opinią

Share
d38ceaz
d38ceaz
Więcej tematów