Trwa ładowanie...

29 migrantów w placówce, są z nimi dzieci. Straż Graniczna ujawnia informacje

Na czwartkowej konferencji Straży Granicznej rzeczniczka prasowa przekazała, że funkcjonariusze zatrzymali grupę 29 cudzoziemców, w tym 16 dzieci. Otrzymali oni pomoc i przebywają w placówce SG. Służby przekazały także informacje o grupach, które pomagają nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską.

Share
Działania Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej Działania Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej Źródło: East News, fot: Stefan Maszewski/REPORTER
d3c5shz

Od początku roku zatrzymaliśmy 1962 osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę z Białorusi do Polski. W tym 1038 obywateli Iraku i 428 obywateli Afganistanu - powiedziała ppor. Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej.

- W tym miesiącu na 291 osób zatrzymanych na tym odcinku, 233 to obywatele Iraku - kontynuowała przedstawicielka SG.

Rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska przekazała na konferencji prasowej, że "od początku roku służby zatrzymały ponad 1900 imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę Polski z Białorusią".

d3c5shz

Sytuacja na granicy. Grupa migrantów w placówce Straży Granicznej

W nocy ze środy na czwartek na odcinku chronionym przez placówkę Straży Granicznej w Białowieży funkcjonariusze SG zatrzymali dużą grupę cudzoziemców.

- Było to 29 osób. Wśród nich aż 16 to dzieci. Te osoby przebywają w tej chwili w naszej placówce w Białowieży. Jest z nimi tłumacz. Przyjmowane są wnioski o objęcie ochroną międzynarodową. Z tego, co mi wiadomo, żadna z tych osób nie deklarowała, że potrzebuje pomocy lekarskiej. Te osoby zostały nakarmione. Została im dostarczona odzież. Są już bezpieczne - przekazała rzeczniczka Straży Granicznej.

Wśród 13 dorosłych znalazło się 7 mężczyzn i 6 kobiet. Jedna z nich jest w ciąży.

d3c5shz

Zobacz też: Prawie "ziemia obiecana". Byliśmy w niemieckim ośrodku dla migrantów

Pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy

Na konferencji głos zabrał także członek Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej SG płk. Arkadiusz Olejnik, który odniósł się do tematu osób i grup, które pomagają w zorganizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy.

Olejnik wyjaśnił, że grupy, które zajmują się tego typu działalnością przestępczą, bardzo często zmieniają struktury oraz swój sposób działania.

Członek Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej SG przekazał, że wysoka presja migracyjna jest nie tylko na granicy Białorusi z Polską, ale także z Litwą. - Są to dwa główne kanały wykorzystywane przez osoby, czy też grupy przestępcze, zajmujące się obecnie organizacją nielegalnych migracji - wskazał i dodał, że migranci oczekują tego, że zorganizowany zostanie im "przerzut do Niemiec ewentualnie do Francji".

d3c5shz

- Polska, w większości przypadków, traktowana jest tylko jako kraj tranzytowy - wyjaśnił Olejnik.

- Od 1 stycznia zatrzymano 337 organizatorów lub pomocników nielegalnej migracji tylko na odcinku granicy z Białorusią i Litwą - wyjaśnił przedstawiciel SG i zaznaczył, że ponad 100 osób zostało także zatrzymanych w kraju lub na granicy polsko-niemieckiej.

Olejnik wskazał, że tą działalnością przestępczą zajmują się grupy w Polsce oraz za granicą. - Tak naprawdę większość przypadków, z którymi mamy do czynienia, mają charakter zorganizowany - zaznaczył pracownik SG i dodał, że "jest to przestępstwo bardzo dochodowe".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3c5shz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c5shz
d3c5shz
Więcej tematów