Trwa ładowanie...
d48mdsn
d48mdsn

28. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny - od piątku na Śląsku

Około 250 tancerzy i muzyków z dziewięciu krajów m.in. z Indii i Egiptu, zaprezentuje się na Śląsku podczas XXVIII Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego. Festiwal rozpocznie się w piątek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d48mdsn

Zespoły folklorystyczne z Egiptu, Indii, Serbii, Łotwy, Ukrainy, Węgier, Włoch, Czech i Polski przez dziewięć dni będą występować w woj. śląskim.

Koncerty odbędą się zarówno w plenerze m.in. w amfiteatrach w Ustroniu i Brennej, jak i w salach koncertowych m.in. w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie oraz Chorzowskim Centrum Kultury.

Dyrektor festiwalu Barbara Uracz powiedziała, że podczas każdej edycji imprezy prezentują się studenckie i młodzieżowe zespoły z różnych krajów. - Niektóre folklory są żywiołowe, kolorowe, a inne dość monotonne, jednak je też trzeba pokazywać, by widzowie mogli je poznać - podkreśliła.

d48mdsn

Oprócz kolorowych strojów i widowiskowych tańców uczestnicy festiwalu zaprezentują również ich narodową i lokalną muzykę wykonywaną na instrumentach charakterystycznych dla danych regionów.

Podczas imprezy na cieszyńskim rynku odbędzie się też jarmark. - Być może zagraniczni goście przywiozą swoje rękodzieła i jakieś wyroby, jednak głównie znajdą się tam produkty z Zaolzia - powiedziała Uracz. Podkreśliła, że oprócz występów przed polską publicznością oraz możliwością spotkania się folklorystycznych zespołów, celem imprezy jest również zaangażowanie młodych ludzi. - Zależy nam, żeby włączyć w organizację festiwalu jak najwięcej studentów z Polski i całego świata - powiedziała dyrektor.

Dodała, że czasem młodzi ludzie odczuwają "pewną barierę" przed folklorem. - Nasz festiwal jest zatem możliwością zetknięcia się z folklorem, poznania go i docenienia - zaznaczyła Uracz.

Festiwal organizowany jest od 1979 r. Gospodarzem imprezy jest Studencki Zespół Pieśni i Tańca "Katowice" Uniwersytetu Śląskiego, który w programie posiada wiele pieśni i tańców m.in. z okolic Górnego i Dolnego Śląska, Beskidów Śląskich i Żywieckich. Obecnie SZPiT "Katowice" liczy ok. 60 tancerzy i muzyków. Zespół występował m.in. w Argentynie, Szwajcarii, Brazylii, Syrii, Tunezji, Portugalii, Francji, Algierii.

Współorganizatorami są m.in. Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz miasto Cieszyn. Impreza potrwa od piątku do 30 sierpnia.

d48mdsn

Podziel się opinią

Share
d48mdsn
d48mdsn
Więcej tematów