Polska26 stycznia - Dzień Islamu w Kościele katolickim

26 stycznia - Dzień Islamu w Kościele katolickim

26 stycznia - Dzień Islamu w Kościele katolickim
Źródło zdjęć: © PAP | Jakub Kamiński

26.01.2015 06:05, aktual.: 26.01.2015 07:35

Pod hasłem "Ku prawdziwemu braterstwu między muzułmanami i chrześcijanami", 26 stycznia obchodzony jest XV Dzień Islamu w Kościele katolickim. Dzień modlitw poświęcony islamowi ustanowiła w 2001 roku Konferencja Episkopatu Polski.

Organizatorami Dnia Islamu, tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, są Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski i Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.

Dzień Islamu nawiązuje do tegorocznego przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie ramadanu - muzułmańskiego miesiąca postu. Hasłem tegorocznego Dnia Islamu są słowa "Ku prawdziwemu braterstwu między muzułmanami i chrześcijanami".

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Jean-Louis Tauran zachęca w nim do podjęcia wspólnego wysiłku budowania pokoju i pojednania zwłaszcza tam, gdzie chrześcijanie i muzułmanie wspólnie cierpią z powodu okrucieństwa wojny.

"Oby nasza przyjaźń zawsze inspirowała nas do współpracy w mądrym i roztropnym stawianiu czoła tym licznym wyzwaniom. W ten sposób przyczynimy się do zmniejszenia napięć i konfliktów oraz do rozwijania dobra wspólnego. Pokażmy również, że religie mogą być źródłem zgody z pożytkiem dla całego społeczeństwa" - napisał w przesłaniu kard. Tauran.

Zachęca w nim też, "by modlitwa, pojednanie, sprawiedliwość, pokój i rozwój pozostały naszymi priorytetami dla pomyślności i dobra całej rodziny ludzkiej".

Ogólnopolskie obchody Dnia Islamu, będą miały miejsce, jak co roku, w Warszawie. Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędzie się sesja naukowa i jubileuszowa. Spotkanie rozpocznie przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi bp Romuald Kamiński. Następnie przedstawiciele obydwu religii czytać będą Pismo Święte i Koran, modlić się i dyskutować.

Bp Kamiński powiedział, że tegorocznym obchodom Dnia Islamu, będzie towarzyszyć refleksja nad tym, co udało się dokonać w dialogu międzyreligijnym przez piętnaście lat. "Ale chcemy też nawiązać do tych trudnych wydarzeń, które miały miejsce w Europie i na całym świecie" - zaznaczył. Biskup dodał, że udział w obchodach tego jubileuszu zapowiedziała spora grupa muzułmańska, a także przedstawiciele ambasad państw islamskich.

Obchodom - podkreślił bp Kamiński - oprócz sesji naukowej, towarzyszyć będzie modlitwa "o dar lepszego zrozumienia, dar pokoju i wzajemnego szacunku wobec drugiego człowieka".

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP. Współpracuje z nimi Instytut Dialogu Kultury i Religii UKSW i Akcja Katolicka Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów powstała w 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez KEP. To w odpowiedzi na prośbę katolickiej strony Rady Episkopat podjął w 2000 r. decyzję o obchodzeniu Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce 26 stycznia każdego roku.

Pierwszy Dzień Islamu w Kościele katolickim odbył się w kościele pod wezwaniem św. Marcina w Warszawie. Mszę św. w intencji pokoju i poszanowania życia ludzkiego odprawił wówczas bp Tadeusz Pikus, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. dialogu katolików i muzułmanów, członek Zarządu Głównego Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi działa w ramach Rady do Spraw Dialogu Religijnego KEP. Pierwszym przewodniczącym Komitetu był bp Tadeusz Pikus. Od 2007 roku jest nim bp Romuald Kamiński biskup pomocniczy z Ełku.

Liczbę wyznawców islamu w Polsce ocenia się na 20-25 tys. osób.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (151)
Zobacz także